Jakie zabezpieczenia technologiczne ma banknot o nominale 500 zł?

Zaprezentowany wczoraj banknot ma wymiary 150 x 75 mm. Oznacza to, że jest nieco większy niż banknot o do tej pory największym nominale 200 zł. Rozmiar ma ułatwić szybkie rozpoznawanie pieniędzy przez osoby słabo widzące i niewidome.
Jak zapewnia wicedyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP Barbara Jaroszek, w banknocie zastosowano najnowsze technologie, które mają chronić go przed fałszowaniem.
To najnowocześniejsze zabezpieczenia na świecie. Wykorzystano w nim m.in. okienkową nitkę zabezpieczającą, farby (zmienną optycznie i opalizującą), oraz element recto verso – uzupełniające się w świetle przechodzącym elementy graficzne na obu stronach banknotu. Szyszak husarski i nitka zabezpieczająca zmieniają barwę równocześnie przy poruszaniu banknotem – powiedziała wicedyrektor.
Pozostałe zabezpieczenia to znaki widoczne w świetle UV i przeprowadzona przez środek banknotu nitka okienkowa. Zabezpieczenia wyczuwamy poprzez dotyk, spoglądając pod światło oraz patrząc na jednostkę pod odpowiednim kątem.

Na przedniej stronie najwyższego polskiego nominału widnieje wizerunek Jana III Sobieskiego, którego twarz zwrócona jest w stronę herbu Sobieskich. Obok znajduje się szyszak husarski, symbolizujący waleczność króla i jego militarne dokonania.
Na rewersie banknotu znajduje się orzeł w koronie i pałac w Wilanowie.
Autorem projektu jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe banknoty z serii Władcy Polski pozostające w obiegu. Prace nad nominałem rozpoczęto w listopadzie 2014 roku.
500 zł
Zdaniem NBP, banknot o tak wysokim nominale jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP.
Pozostaje tylko wyobrazić sobie sprzedawców, którzy będą musieli wydać nam resztę, gdy zapłacimy takim banknotem za drobne sprawunki – możliwe, że tym razem kasjerzy będą nam winni więcej niż słynny jeden grosik…

źródło:Forbes.pl,NBP.pl