Jak to wszystko połączyć?
Połączenie ze sobą wielu sprzętów elektronicznych domowego użytku dla wielu osób jest nie lada wyzwaniem i często bywa męczarnią. Chcąc ułatwić ci ten proces, przybliżę jak w prosty sposób, bez nerwów i złości, zsynchronizować ze sobą telewizor z laptopem, projektor z laptopem oraz konsolę PlayStation 3 – również z laptopem.
Wszystkie kable opisane w artykule możesz kupić zarówno w większości sklepów z elektroniką, jak i w internecie (chociażby na aukcjach internetowych).
Telewizor z laptopem
Na pierwszy ogień telewizor + laptop. Oba sprzęty można ze sobą połączyć na kilka sposobów:
1. kabel EURO (SCART) ↔ VGA (najlepiej od razu z Jackiem odpowiadającym za dźwięk)
– sposób dla osób, które w telewizorze posiadają wejście EURO (SCART), natomiast w laptopie wyjście VGA.
Konfiguracja:
- podpinasz kabel do obu urządzeń (TV – SCART, laptop – VGA). Komputer bez przeszkód powinien wykryć świeżo podłączony do niego sprzęt,
- wchodzisz w panel zarządzenia ekranem w celu skonfigurowania połączenia z telewizorem. Aby to zrobić wystarczy kliknąć prawym przyciskiem gryzonia w dowolnym miejscu pulpitu i wybrać odpowiednią funkcję (w przypadku Visty będzie to „Personalizuj”),
a następnie wejść w„Ustawienia ekranu”. Tu przekonasz się czy po podłączeniu kabla do komputera został on wykryty. Jeśli nie, wystarczy zrestartować laptopa z podpiętym już kablem – wtedy powinien zostać automatycznie wykryty podczas uruchomienia systemu,
- konfigurujesz ekrany według własnych potrzeb – do wyboru masz następujące opcje:
* „Identyfikuj monitory”,
* „To jest mój monitor główny” – wybór ekranu, który ma wyświetlać zawartość pulpitu,
* „Powiększ pulpit do rozmiarów tego monitora” – bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza, gdy chcesz jednocześnie oglądać film (włączony na laptopie) na ekranie telewizora i rozmawiać ze znajomymi przez komunikator internetowy – wyświetlane na ekranie komputera,
* „Ustawienia zaawansowane” – można tu zmienić ustawienia sterowników karty graficznej. W moim przypadku:
-„tryb działania” – ekran pojedynczy, podwójny lub na obu ekranach to samo,
-„ustawienia ekranu” – ustawienia jasności kolorów, rozdzielczości ekranu i częstotliwości odświeżania,
-„korekcja kolorów”,
-„klawisze dostępu”.
Gdy już wszystko ustawione według własnych preferencji, można cieszyć się oglądaniem obrazu z monitora komputera na ekranie telewizora.
2. kabel RGB i Jack ↔ Cinche
– dla wszystkich osób, których telewizor został wyposażony w wejście RGB, natomiast laptop w wyjście RGB (albo inne, wtedy należy użyć odpowiedniej przejściówki). Aby zadziałał dźwięk, potrzebny jest dodatkowy kabel Jack (do laptopa) ↔ Cinche (do telewizora).
Konfiguracja:
- kabel z dwiema końcówkami RGB (od obrazu) oraz Jackiem i Cinchami (od dźwięku) podłączasz do komputera i telewizora,
- dalej postępujesz podobnie, jak w przypadku powyższym. Jeśli laptop od razu nie wykryje nowego urządzenia wystarczy, że zrestartujesz komputer.
Podłączenie laptopa do TV za pomocą kabla RGB sprawia, że jakość wyświetlanego obrazu jest lepsza niż w pierwszym przypadku. Trzeba jednak pamiętać, że przy użyciu samego kabla RGB, w telewizorze nie będzie odtwarzany dźwięk. Do tego właśnie potrzebny jest drugi kabel Jack ↔ Cinch.
3. HDMI
– jak nie trudno się domyśleć, laptop musi mieć wyjście HDMI, natomiast telewizor – wejście HDMI. Problem może się pojawić (ale nie musi), jeśli posiadasz urządzenia dwóch różnych firm, np. Sony i Samsunga. Mimo, iż HDMI jest standardem jednolitym i jego działanie nie powinno zależeć od producenta, często zdarza się, iż urządzenia najzwyczajniej w świecie nie mogą się odnaleźć.
Konfiguracja:
- do TV i laptopa podpinasz kabel HDMI. W telewizorze, jeśli istnieje taka opcja, wybierasz by obraz odczytywał z HDMI. W laptopie natomiast musisz ustawić według własnych upodobań wyświetlania obrazu na ekranie (jak w pierwszym przypadku).
4. S-video i Jack ↔ Cinch
– rozwiązanie dla nieco starszych telewizorów (choć w nowszych również można je stosować pod warunkiem obecności analogowego wejścia S-video) i laptopów z takim samym wyjściem. Tutaj również trzeba pamiętać, że S-video odpowiada za sam obraz.
Konfiguracja:
- wystarczy podłączyć oba kable do telewizora i laptopa, a następnie ustawić wszelkie dane ekranu w komputerze (patrz pierwsze rozwiązanie).
Może się zdarzyć również tak, że Twój telewizor będzie wyposażony w S-video, a laptop w jakieś inne wyjście. Wtedy rozwiązaniem jest kupno dodatkowej przejściówki, która umożliwi podłączenie do siebie obu sprzętów.
Projektor z laptopem
Kupiłeś projektor i chcesz go podłączyć do laptopa? Nic trudnego, wystarczy, że będziesz postępował według poniższej instrukcji.
Kabel VGA ↔ VGA
– do znacznej większości projektorów dołączany jest kabel z dwoma identycznymi końcówkami VGA, który wystarczy podłączyć do odpowiedniego wyjścia w laptopie.
Konfiguracja:
- podłącz kabel do projektora i laptopa (pamiętaj, aby dokręcić śrubki, by połączenie urządzeń się udało),
- podłącz projektor do prądu,
- włącz laptopa lub – jeśli był włączony, a nie wykrył nowego urządzenia – zresetuj go,
- odnajdź na klawiaturze swojego laptopa „Fn” i klawisz, na którym znajdziesz ikonkę monitora – w moim przypadku to „F5” (natomiast w większości to „F4” lub „F8”).
Ich kombinacja pozwala na przełączanie trybu ekranu. Możesz w dowolnej chwili wyświetlać obraz wyłącznie na ekranie monitora, na ścianie (lub innej powierzchni) bezpośrednio z monitora lub na oba sposoby jednocześnie,
– ustaw ostrość obrazu: w większości projektorów służy do tego specjalne pokrętło. Gotowe!
PlayStation 3 z laptopem
Połączenie laptopa z konsolą PlayStation 3 tak, aby można było grać na ekranie komputera, nie jest możliwe. Powód, którego niektórzy nie mogą pojąć, to fakt, iż wszystkie laptopy są wyposażone w wyjście HDMI, a nie wejście HDMI. Chodzi o to, że z komputera da się wysłać sygnał, ale odebrać już się niestety nie da, nad czym wielu (zwłaszcza młodych) użytkowników PS3 ubolewa.
Jeśli jednak bardzo się uprzesz i będziesz dążył do swojego celu, to go bez wątpienia osiągniesz. Internauci – użytkownicy konsoli – twierdzą, że da się podłączyć ją do laptopa, ale wiąże się to z dodatkowym wydatkiem. Urządzenia rzekomo można ze sobą połączyć dzięki karcie TV na PCMCIA/USB.
Jednak to, że nie da się PS3 podłączyć do laptopa tak, by korzystać z jego ekranu nie oznacza, że nie da się zgrać plików muzycznych, zdjęć czy też filmów na konsolę. Wręcz przeciwnie – da się w bardzo prosty sposób. Wystarczy mieć router (WiFi lub przewodowy) oraz program Windows Media Player 11.
Konfiguracja:
- włączasz program Windows Media Player 11,
- klikasz na „Biblioteka”,
- z rozwijanego menu wybierasz „Udostępnianie multimediów”,
- jeśli wszystko jest w porządku, na ekranie pojawi się okno wraz z mniejszym okienkiem, gdzie znajdziesz miniaturkę „nieznanego urządzenia” z małym, czerwonym krzyżykiem po jego lewej stronie. Trzeba na nie kliknąć, a następnie nacisnąć „zezwalaj„. Po wykonaniu tej czynności czerwony krzyżyk zrobi się zielony, co kończy pracę z komputerem.
Pora przejść do skonfigurowania PS3:
- wchodzisz w zakładkę „Settings”, następnie „Network settings”,
- ustawiasz „Enable” w „Media server conection”,
- przechodzisz do zakładki „Photo/Music/Wideo” i wybierasz „Serach fot media servers”,
- po chwili konsola znajduje zewnętrzne urządzenie (którym jest laptop) – klikasz, że to właśnie o ten sprzęt Ci chodziło,
- klikasz na ikonę Windowsa, która ukazała się przy ostatniej czynności i wybieramy pliki, które chcesz przerzucić z komputera na PS3 i naciskasz „Copy multiple”,
- zatwierdzasz „OK” i pozostaje Ci tylko czekanie, aż pliki przekopiują się na konsolę.