Jak się ustrzec wirusów na portalach społecznościowych?

Według danych przytaczanych przez GDATA, w Polsce aż 280 tys. komputerów zostaje zainfekowanych każdego dnia. Co gorsze, również nasze urządzenia mobilne przez coraz większe zaawansowanie systemów padają coraz częściej ofiarą hakerów. Konkursy w których praktycznie każdy wygrywa, podchwytliwe nagłówki fałszywych wiadomości – to wszystko ma sprawić, że damy złapać się w siatkę i będziemy wykorzystani przez tylko czekających na to twórców wirusów. Na każdym kroku musimy być czujni ponieważ nawet wpisy naszych znajomych mogą być zawirusowane.
„Pierwszy raz w życiu udało mi się wygrać. Ten smartfon jest w końcu mój!” – konkursy, które docelowo są oczywiście fałszywką mającą nas zwabić do kliknięcia w link to chleb powszedni na Facebooku i podobnych portalach. Niestety naiwność ludzka i chęć zdobycia atrakcyjnego sprzętu sprawia, że klikamy bezmyślnie co może zaowocować strasznymi skutkami – skasowaniem naszych danych z komputera, zawirusowaniem naszych plików oraz konta na portalu społecznościowym.
„Słynny YouTuber nie żyje”. Pierwsza myśl: Co? Jak to? Muszę o tym przeczytać i… znów dajemy się złapać wchodząc na stronę, która tylko czeka aby zawirusować nasz komputer. Co gorsza właśnie takie fałszywe aktualności jak i informacje o konkursach mogą pozbawić nas gotówki. Większość z nich prosi o podanie swojego numeru telefonu na który przyjdzie SMS z hasłem. Wpisujemy je nie patrząc na regulamin, który informuje, że będziemy od teraz otrzymywać płatne wiadomości. Tak! Zapłacimy za przychodzące SMS-y i to nie mało.
Przysłowie to jest aktualne i zapewne tak będzie przez bardzo długi czas. Oczywiście dotyczy ono także naszych działań w Internecie. Aktywność osób tworzących wirusy będzie jeszcze widoczna przez bardzo długi czas dlatego musimy mieć oczy szeroko otwarte przeglądając portale społecznościowe. Nie klikajmy w potencjalnie niebezpieczne linki, nie łudźmy się łatwą wygraną czy też z przymrużeniem oka czytajmy sensacyjne nagłówki aktualności. Niestety jesteśmy tylko ludźmi i mogą zdarzyć się nam pomyłki dlatego warto zainteresować się zakupem specjalnego oprogramowania antywirusowego lub pobraniem jego bezpłatnej wersji.
Pamiętajmy, że zło czyha na nas nie tylko na ulicy. Internet czyli nieograniczone źródło informacji posiada swoje czarne strony. Warto wiedzieć o zagrożeniach jakie możemy spotkać przeglądając strony internetowe. Podstawą jest wiedza dlatego pomyślmy dwa razy zanim klikniemy w jakiś link. Używajmy skutecznego programu antywirusowego oraz używajmy zawsze unikalnych haseł.
 
 

Źródło: inf. prasowa