Jak chronić dom przed włamaniem? 10 ciekawostek i porad

Częstotliwość przestępstw jest niepokojąca, jednak w walce z włamaniami można dowiedzieć się jak mądrze chronić swój dom. Oto 10 zaskakujących statystyk oraz wskazówek, które pomogą zapobiec tego rodzaju przestępstwom.

1. Wiele włamań ma miejsce w środku dnia

  Włamania do domów to doskonała okazja dla złodzieja, więc nie powinno to być zaskoczeniem, że złodzieje preferują godziny między 10:00 a 15:00. Dlaczego takie godziny? Właśnie w takich godzinach najwięcej domów jest pustych, bo domownicy są w pracy lub w szkole, co za tym idzie zmniejsza się ilość świadków zdarzenia.
  Wskazówka #1: Jeśli wiesz, że będziesz z dala od domu, doskonałym rozwiązaniem jest zainstalowanie kamer z czujnikiem wykrywania ruchu. Zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Dobrym rozwiązaniem są aplikacje smartfonowe, które są kompatybilne z czujnikiem i po wykryciu zdarzenia wysyłają powiadomienie na telefon, dzięki czemu możemy od razu podjąć działania.

  2. Celem złodziei są domy bez ochrony i zabezpieczeń

   Złodzieje wyszukują cele o jak najmniejszym stopniu ryzyka, więc domy bez ochrony są idealnym i najbardziej atrakcyjnym celem.
   Wskazówka #2: Aby zabezpieczyć swój dom zainstaluj system monitoringu i zabezpieczenia, które wysyłają alerty w przypadku wystąpienia zdarzenia.

   3. Większość złodziei żyje w promieniu 3 km od popełnienia przestępstwa

    Impulsem do przestępstwa najczęściej są okazje ludzi, którzy mieszkają niedaleko. Dzięki temu włamywacz może poznać Twój tryb życia, harmonogram dnia, kiedy jesteś nieobecny i dom stoi pusty.
    Wskazówka #3: Nie daj złodziejom poznać Twojego stylu życia. Wiele systemów sterowania oświetleniem jest w stanie włączyć i wyłączyć światło w sposób losowy, tak aby Twój dom nie wyglądał na pusty. Takie losowe oświetlenie możesz także zainstalować w czasie Twojego dłuższego urlopu.

    4. Włamania najczęściej trwają ok. 10 minut

     Włamania średnio trwają od 8 do 12 minut. Najbardziej atrakcyjne dla złodziei jest elektronika, biżuteria lub inne cenne przedmioty, które można w łatwy sposób zabrać i wynieść. W taki sposób kiedy złodziej dostanie się na Twoją posesję, przestępstwo trwa już tylko chwilkę.
     Wskazówka #4: Pierwszą linią obrony powinno być uzbrojenie domu w monitorowany system alarmowy. Następnie zastanów się nad punktami wejścia do domu, możesz je zabezpieczyć czujnikiem kontaktowym, który komunikuje się podczas wykrycia otwarcia drzwi czy okna w czasie aktywnej ochrony.

     5. Prawie jedna trzecia włamywaczy wchodzi przez otwarte drzwi lub okno

      Złodzieje szukają najszybszych możliwości wejścia do domu. Najczęściej “polują” na odblokowane lub otwarte drzwi i okna. Szczególnie na parterze i pierwszym piętrze. Dodatkowo jeśli w przydomowym ogródku masz rośliny i krzaki, będzie to obszar ukrycia z którego będą korzystać.
      Wskazówka #5: Nie ułatwiaj złodziejom wejścia do Twojego domu. Dbaj o zamykanie wszystkich drzwi i okien oraz zainstaluj aktywne czujniki okienne i kamery blisko drzwi aby na bieżąco wiedzieć co się dzieje.

      6. Drzwi wejściowe to najpopularniejszy punkt wejścia dla włamywaczy

       W badaniu przeprowadzonym przez InterNACHI stwierdzono, że 34% włamywaczy wchodzi przez drzwi, co czyni je najbardziej popularnym punktem wejścia. Fakt ten nie jest niczym zaskakującym, gdyż złodzieje wyszukują najłatwiejszych ścieżek kradzieży.
       Wskazówka #6: Podczas opuszczania domu upewnij się, że Twoje drzwi są na pewno zamknięte i zabezpieczone. Wiele inteligentnych zamków na rynku jest odpornych na próby włamania i piłowanie, więc rozważ wymianę standardowego zamka na jedno z nowoczesnych rozwiązań. Ponieważ nowoczesne zamki są obsługiwane przez przyciski, możemy wyeliminować sytuację dostania się naszych kluczy w niepowołane ręce.

       7. Pierwszym miejscem złodziei jest sypialnia

        Złodzieje wiedza, że sypialnia jest miejscem gdzie większość ludzi przechowuje kosztowności takie jak biżuteria, gotówka i wiele interesujących złodzieja rzeczy.
        Wskazówka #7: Zainstaluj dodatkowo inteligentny zamek w drzwiach szafy lub dowolnego pomieszczenia które chcesz chronić.

        8. Ludzie tracą średnio 2251 dolarów z powodu włamań

         Złodzieje nie okradają nas tylko ze spokoju i bezpieczeństwa ale przede wszystkim z pieniędzy. FBI podało, że w 2014 roku ofiary włamań straciły łącznie 3,9 mld dolarów. Co daje średnio 2251 dolarów straty na włamanie. Oczywiście strata nie może być wyrażona jedynie w dolarach. Skradzionych pamiątek rodzinnych nikt nam nie zwróci i nic nie może zastąpić.
         Wskazówka #8: Najlepszym sposobem aby chronić siebie i najbliższych jest domowy system zabezpieczeń, oczywiście taki który odpowiada Twoim oczekiwaniom.

         9. Ktoś jest w domu podczas prawie jednej trzeciej włamań

          Jednym z najbardziej niepokojących aspektów włamań jest obecność domowników podczas włamania. Taka sytuacja stwarza wiele niebezpieczeństw dla domownika, gdy włamywacz odkryje, że jednak nie jest w domu sam.
          Wskazówka #9: Najlepszym sposobem jest aby utrzymać dom w bezpieczeństwie jest uzbrojony alarm w każdej chwili. Gdy alarm wykryje nietypowe wejście sygnalizuje dźwiękiem, który może przestraszyć złodzieja. Nowoczesne systemy pozwalają na skonfigurowanie pola ochrony, dzięki czemu możemy swobodnie poruszać się po domu, podczas gdy nasze otoczenie jest stale pod ochroną.

          10. Policji udaje się złapać niewielu włamywaczy

          FBI podało, że w 2014 roku było 1 573 560 włamań z czego tylko 13% z nich udało się zakończyć aresztowaniem. Te statystyki wskazują, że złodzieje mogą być odważniejsi w swoich działaniach ponieważ szanse na przyłapanie są niskie, zwłaszcza jeśli w domu nie ma w ogóle systemu zabezpieczeń.
          Wskazówka #10: Po wystąpieniu zdarzenia policja potrzebuje jak najwięcej materiałów dowodowych, dlatego nagrania z naszego systemu monitoringu mogą być idealnym dowodem do złapania włamywacza. Ważne jest aby zainstalować kamery w strategicznych miejscach domu aby uchwycić jak najwięcej szczegółów. Dzięki temu będziemy mogli pomóc w ujęciu sprawcy.
           
           

          Źródło: Smanos