Ivan Buchta i Martin Pezlar w końcu na wolności

Ivan Buchta i Martin Pezlar, którzy we wrześniu ubiegłego roku zostali aresztowani za fotografowanie obiektów militarnych na greckiej wyspie Lemnos, po 128 dniach spędzonych w więzieniu w końcu wyszli na wolność.

Dziś rano grecki premier zadzwonił do premiera Republiki Czeskiej i poinformował go, że obaj mężczyźni będą mogli wrócić do domów. Greckie władze zgodziły się wypuścić Ivana Buchtę i Martina Pezlara za kaucją, opiewającą na sumę 5000 euro za każdego.

„To wspaniała wiadomość. Dopiero co się dowiedziałem i nadal jestem w lekkim szoku. To ogromna ulga, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej” – mówi Dean Hall, twórca modu DayZ.

Całe szczęście, że sprawa przyjęła ten właśnie bieg. W pewnym momencie było naprawdę nieciekawie i nie wyglądało na to, że Czechom uda się wyjść z więzienia przed rozpoczęciem procesu. W akcie desperacji rodziny Buchty i Pezlara zwróciły się z prośbą o pomoc do Václava Klausa, który wystosował oficjalny list do Karolosa Papouliasa. Wygląda na to, że interwencja prezydenta Republiki Czeskiej przyniosła oczekiwane skutki.

Obaj mężczyźni będą musieli stanąć przed sądem i odpowiedzieć na stawiane im zarzuty. Proces odbędzie się w późniejszym, nieokreślonym jeszcze, terminie. Ivanowi Buchcie i Martinowi Pezlarowi grozi nawet do 20 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Eurogamer