Intel reklamuje procesory Core i9-9900K wprowadzającymi w błąd testami

Jak już zdążyliśmy Was wczoraj poinformować, firma Intel zaprezentowała swoje najnowsze układy Intel Core 9. generacji. Embargo na recenzje ustalone zostało na 19 października, ale firma Intel udostępniła rzekomo niezależny raport mówiący o wydajności nowych układów. Podejrzane?
Przede wszystkim jest to postawa dość dziwna. Dziennikarzom wyposażonym w sample testowe zakazuje się puszczać parę z ust przed ustaloną datą (co jest powszechną praktyką i niczym niestosownym), a jednocześnie upublicznia się kontrowersyjny materiał przygotowany przez „stronę trzecią”.
Niestety, materiały przygotowane przez Principled Technologies na zlecenie firmy Intel wprowadzają użytkowników w błąd.
Tytuł publikacji serwisu PCGamesN, mówiący o tych „niezależnych” testach głosił: „Intel Core i9 9900K jest nawet o 50% wydajniejszy w grach od procesora AMD Ryzen 7 2700X”. Tak odważna deklaracja po prostu musiała zwrócić uwagę dziennikarzy, a jako pierwszy sprawę zaczał badać dziennikarz serwisu TechSport, Steven Walton. Dziennikarz ten spędził już sporo czasu na zestawianiu ze sobą wydajności procesorów AMD Ryzen 2700X i Intel Core 8700K i wiedział doskonale jak wygląda ich wydajność. W teście Principled Technologies różnice w wydajności były znacząco zbyt duże.
Okazało się, że testy przeprowadzone na zlecenie Intela obarczone są poważnymi uchybieniami. Przede wszystkim, w testowych platformach z procesorami Intela (chipsety Z390 i Z370) pamięci miały załadowane profile XMP, a następnie ustawione taktowanie na 2666 MHz. W przypadku platformy testowej z układami AMD zmieniono tylko taktowanie i nie optymalizowano opóźnień.
Drugą kwestią było zastosowanie tryb GameMode w procesorach Ryzen Threadripper. Wiele wskazuje na to, że te same ustawienia zastosowano z Ryzenem 7 2700X. Kluczowym jest fakt, że w trybie GameMode procesory AMD… nie korzystają ze wszystkich rdzeni i wątków. Oznacza to, że procesor 8-rdzeniowy i 16-wątkowy pracował w trybie 4-rdzeniowym i 8-wątkowym. Nietrudno domyślić się jak kolosalny miało to wpływ na wydajność. Trudno powiedzieć, czy takie postępowanie wynikało z niewiedzy testującego czy świadomej manipulacji.
Dziennikarz serwisu TechSpot opublikował wyniki benchmarka Ashes of The Singularity, aby wykazać różnice pomiędzy swoim testem, a testem opłaconym (na wykresie [paid result]).Intel reklamuje Core i9-9900K wprowadzającymi w błąd testamiRóżnice na powyższym wykresie są duże – wydajność Core i7 8700K jest niższa niż w opłaconym teście, a wydajność AMD Ryzena 2700X znacznie wyższa. Podobnie wyglądała sprawa w teście przeprowadzonym w grze Far Cry 5. Różnice ponownie są ogromne.Intel reklamuje Core i9-9900K wprowadzającymi w błąd testamiOstatnią kwestią pozostaje kontrowersyjnie dobrane chłodzenie. AMD Ryzen 7 2700X jako jedyny korzystał ze stockowego coolera AMD Wraith Prism. Na wszystkich innych układach wykorzystano wydajny cooler firmy Noctua.
Do sprawy odniósł się także Hardware Unboxed, który również wykazuje spore uchybienia w teście. 

Przyznać należy, że Principled Technologies do sprawy podchodzi transparentnie i publikuje całą swoją procedurę testową. Do wyjaśnienia pozostaje kwestia tego, dlaczego pierwszy i z tego względu tak ważny test jest obarczony tak poważnymi wadami. Jest to jedyny test, który wprowadzać może konsumentów w błąd i nakłonić ich do kupna układu, który wcale nie dystansuje konkurencji w aż tak znaczący sposób.
Firma Intel nie odniosła się jeszcze do sprawy.
 
 

Źródło: Principled Technologies, PCGamesN,TechSpot, Hardware Unboxed