Intel modyfikuje podstawkę LGA1151, tworząc nowe LGA1151 – policzek dla fanów?

Intel, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zmienił układ pinów w podstawce LGA1151. Modyfikacja była ponoć niezbędna do tego, aby spełnić wymagania energetyczne najnowszych procesorów z rodziny Cofee Lake. Modyfikacja jest oczywiście złą nowiną dla posiadaczy dotychczasowych płyt głównych LGA1151, którzy w momencie zakupu swojego sprzętu zapewne mieli nadzieję na w miarę bezproblemową „przesiadkę” na nowsze procesory.
Najnowsze procesory Intel Core 8. generacji nie będą współpracowały z płytami głównymi opartymi na chipsetach serii 100 oraz 200. Zamiast tego, stworzone zostaną konstrukcje z chipsetami Z370, które dostosowane będą konstrukcyjnie do nowego układu pinów.
Producent zwiększył liczbę pinów VSS o 14 (zasilających) oraz VSS o 18 (masa), zmniejszając jednocześnie liczbę pinów zarezerwowanych (RSVD) o 21. Co ciekawe, mimo modyfikacji, Intel postanowił zachować 1:1 nazwę podstawki, nazywając ją dalej LGA1151. Cóż, konsumenci mieliby jaśniejszy obraz sytuacji, gdyby producent pokusił się chociaż o dodanie symbolu „V2”, ale nic takiego nie nastąpiło.
Schematy nowego układu pinów zostały już opublikowane w sieci, a różnice pomiędzy układem dla procesorów Intel Kaby Lake oraz Intel Coffe Lake, prezentują poniższe grafiki.
 
 

Źródło:David Schor,Videocardz