Inicjatywa 25×20 od AMD może przerosnąć Prawo Moore’a

AMD otrzymało właśnie prestiżową nagrodę za Inicjatywę 25×20. Nagroda ta zostanie oficjalnie przyznana na konferencjiElectronics Goes Green 2016 w Berlinie, 7 września 2016. AMD przy tym potwierdza, że wyprzedza harmonogram w istotnym udoskonalaniu energooszczędności swoich mobilnych mikroprocesorów, który zakładał 25-krotną poprawę do 2020 roku z punktem wyjścia w 2014 roku.
„AMD wyraźnie wyróżniało się spośród grupy finalistów za sprawą realizowanej strategii zrównoważonego wpływu środowiskowego.” — powiedziała Nancy Gillis, dyrektor generalna (CEO) w Green Electronics Council. „Wprowadzenie nowej architektury oraz zarządzania energią do procesorów będzie miało wielki wpływ na efektywność wykorzystania prądu oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Oto kolejny przykład na to, jak fundamentalną rolę w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju świata odgrywa technologia.”
W ramach inicjatywy 25×20 firma AMD opracowuje nowe architektury procesorów, nowe technologie poprawiające energooszczędność oraz techniki służące zarządzaniu energią. Przykładowo 6 generacja procesorów AMD Serii A (kodowa nazwa „Carrizo”), która została wprowadzona w 2015 roku do notebooków, zapewniła 2,7-krotnie lepszą efektywność energetyczną w porównaniu do poprzednika z 2014 roku. Ta znacząca poprawa już wówczas wyprzedzała harmonogram zakładany w inicjatywie 25×20. Ponadto na tle poprzedników procesory AMD Serii A 6 generacji uzyskały 46-procentowy poziom redukcji współczynnika emisji dwutlenku węgla wywołanej zużyciem energii w standardowym cyklu użytkowania procesora. Z kolei nowa rodzina kart graficznych Polaris (Radeon™ Serii RX 400) może być nawet 2,8-krotnie bardziej efektywna energetycznie niż karty graficzne produkowane dwa lata temu.
„Konkurencja na rynku komputerowym zawsze stymuluje do tego, żeby wprowadzać nowe procesory z jeszcze lepszą wydajnością ograniczając przy tym zużycie energii.” — powiedział Mark Papermaster, starszy wiceprezes i dyrektor generalny ds. technologii w AMD. „Staje się to jednak coraz większym wyzwaniem w obliczu spowolnienia działania Prawa Moore’a. I choć poprawa energooszczędności była dotąd często efektem ubocznym ulepszeń w procesie produkcji to inżynierowie AMD wciąż tworzą nowe, innowacyjne projekty, które mają na celu optymalizację zużycia energii.”
GEC Catalyst Awards to nagrody dla tych, którzy inspirują innowacje w projektowaniu, produkcji i wykorzystaniu elektroniki przyczyniające się do postępu w zakresie zrównoważonego rozwoju świata. Nagroda „Catalyzing Impact at Scale” przyznawana jest wiodącym firmom, gdy ich projekty, produkcja i projektowane zastosowania produktów mogą mieć wielki wpływ na branżę. Wśród komentarzy sędziów były takie: „Wierzę, że następuje właśnie zmiana w technologii [za sprawą inicjatywy 25×20], która może przerosnąć Prawo Moore’a i zadecydować o sukcesie w komputeryzacji.”
„Postęp w opiece medycznej, badaniach naukowych i na innych polach zależy od coraz większej mocy obliczeniowej oraz technologii wizualizacyjnych.” — powiedziała Susan Moore, wiceprezes ds. public affairs w AMD. „Projektujemy rozwiązania i procesory, które są odpowiedzią na to zapotrzebowanie, a przy tym działamy na rzecz zminimalizowania wpływu środowiskowego naszych produktów. W tym duchu kilka lat temu podjęliśmy ambitną inicjatywę, aby znacząco ulepszyć efektywność energetyczną naszych procesorów. Rezultaty tej pracy zaczynają być teraz widoczne i bardzo nas cieszą postępy naszych prac. Czujemy się zaszczyceni tą nagrodą GEC doceniającą naszą dotychczasową pracę i podejście.”

Źródło: AMD