Ilość malware na Androidzie wzrosła trzykrotnie

Wielu osobom nadal wydaje się, że złośliwe oprogramowanie to problem, który dotyczy jedynie posiadaczy komputerów osobistych. Prawda jest jednak taka, że staje się ono coraz większym zagrożeniem również dla osób korzystających na co dzień z urządzeń przenośnych, takich jak tablety i smartfony.
Z raportu opublikowanego przez Kaspersky Labs dowiadujemy się, że w drugim kwartale bieżącego roku ilość złośliwego oprogramowania, która wykryta została na androidowych urządzeniach wzrosła trzykrotnie w porównaniu z pierwszym kwartałem.

Kaspersky Labs donosi również, że aż 49% z zarejestrowanych złośliwych programów to wielofunkcyjne Trojany, których głównym zadaniem jest kradzież informacji, takich jak numery telefonów, adresy mailowe czy nazwy kontaktów, z naszych telefonów komórkowych i tabletów. Część z nich była zdolna także pobierać dodatkowe pliki z serwerów prowadzonych przez programistów.
Jedną z najbardziej zaskakujących, a zarazem zatrważających, informacji była ta, mówiąca o tym, że aż 18% szkodliwych programów umożliwiało programistom nieograniczoną kontrolę nad zarażonym urządzeniem. Szpiegowskie Trojany, których zadaniem jest przekazywanie programistom istotnych danych, dających im dostęp do naszych kont bankowych, stanowiły 2% wszystkich złośliwych programów.
Jak najlepiej chronić się przed szkodliwym oprogramowaniem? Pobierajcie programy jedynie ze znanych sobie i pewnych źródeł oraz nie zapomnijcie o zainstalowaniu na swoim tablecie lub smartfonie programu antywirusowego.

Źródło: Slashgear