Ile Motorola zarabia na Moto G?

Smartfon Motorola Moto G powstał z myślą o rynkach rozwijających się, dlatego też musiał być nieco tańszy niż Moto X. Pozbawiony simlocka Moto G wyposażony w 16 GB pamięci wewnętrznej kosztuje 199$. Wziąwszy pod uwagę specyfikację techniczną telefonu, jest to stosunkowo niewiele.

Gwoli przypomnienia,  smartfon został wyposażony w pokryty szkłem Gorilla Glass 3 4,5-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 720p, SoC Snapdragon 400, składający się z czterordzeniowego procesora z zegarem 1,2 GHz i układu graficznego Adreno 305, oraz 1 GB RAM-u, 16/32 GB pamięci wewnętrznej, 5-megapiskelowy aparat fotograficzny i 1,3-megapikselową kamerę przednią.

Po rozebraniu na części wariantu Moto G wyposażonego w 16 GB pamięci wewnętrznej, okazało się, że wyprodukowanie jednego egzemplarza kosztuje Motorolę 123$. Wygląda zatem na to, że na każdej sprzedanej sztuce producent zarabia 76$. W rzeczywistości zysk operacyjny Motoroli wynosi zaledwie 5%.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że zysk Apple ze sprzedaży iPhone’a 5S i Phone’a 5C wynosi około 30-35%, natomiast Samsunga około 20-30%, to trzeba przyznać, że w porównaniu z konkurencją Motorola zarabia naprawdę niewiele.

Podobnie jak Moto X, model Moto G został zaprojektowany i wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych, gdzie stanowi tańszą alternatywę dla „starszego brata”.

Źródło: TechInsights