ICANN: nie będzie „bezkropkowych” domen

Mowa tutaj o możliwości wykupywania domen, których nazwy byłby całkowicie pozbawione kropek. Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów (ICANN) odrzuciła właśnie wniosek, który przedstawiciel Google złożył w tej sprawie w kwietniu bieżącego roku.

Gdyby ICANN przystał na pomysł Google, po wprowadzeniu odpowiedniego słowa w przeglądarce internetowej, użytkownicy przenoszeni byliby na pożądaną stronę. Najprościej rzecz ujmując, wpisanie w przeglądarce frazy „http://search/”, od razu przekierowywałoby użytkownika do wybranej przez niego wyszukiwarki.

Na długo przed tym jak Google wysłało pismo, ICANN przeprowadził odpowiednie badania, sporządził raport i wyraził swoją dezaprobatę dla „bezkropkowych” nazw domen i podkreślił ich szkodliwość dla całego Internetu.

Nic zatem dziwnego, że wniosek Google został odrzucony. Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów stwierdziła, że proponowana przez Google zmiana zagrażałaby bezpieczeństwu i stabilności Internetu.

Mimo porażki na polu domen „bezkropkowych”, Google nadal ma szansę na zarządzanie domenami najwyższego rzędu, takimi jak .search, .app, .blog i .cloud, ponieważ ICANN nie podjął jeszcze decyzji w sprawie tego, komu oddać nad nimi kontrolę.

Źródło: CNet, Tech Radar