i-Transport – nowe możliwości wózka inwalidzkiego

Pozycja siedząca to pozycja, na którą skazani są użytkownicy wózków inwalidzkich. Ogranicza ona dostęp do przedmiotów położonych na wyższej wysokości. Wkrótce sytuacja może się zmienić za sprawą tajwańskiego projektu.
Grupa naukowców z National Cheng Kung University w Tajwanie opracowała i-Transport – elektryczny wózek zaprojektowany tak, aby jego użytkownik mógł stanąć na własnych stopach i dzięki temu mieć większy zasięg rąk.
Wózek porusza się w tradycyjny sposób, czyli kiedy jego użytkownik siedzi. Jest on wyposażony w siedzenie, które jest w stanie zmienić swoją pozycję z poziomej w pionową. Wózek posiada również kierownicę oraz ochraniacze na nogi, które ułatwiają uzyskanie pozycji stojącej.
Elektryczny wózek zaopatrzony jest w układ logiczny FPGA zawierający procesor Nios II, dzięki któremu użytkownik może zmieniać swoją pozycję. Pojazd wyposażony jest również w system monitorujący ciśnienie krwi oraz oddech.
Na razie jest za wcześnie, aby mówić o masowej produkcji wózka inwalidzkiego tego typu, jednak ten prototyp pozwala wierzyć, że stanie się on wielkim udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych.

 

Źródło: gizmag