Holendrzy drukują w 3D most rowerowy ze zbrojonego betonu

Naukowcy z holenderskiego Eindhoven University of Technology zaczęli proces druku w 3D mostu ze zbrojonego betonu. Holenderski projekt mostu rowerowego wykonanego w tej technologii, to pierwszy projekt tego typu na świecie. Wcześniej, badacze z Nanyang Technological University w Singapurze wydrukowali most z betonu pozbawionego zbrojenia. Most wydrukowany w 3D ze zbrojonego betonu stanie na odcinku drogi okrążającej miejscowość Gemert, gdzie testowane są także inne nowoczesne projekty, wdrażane na Uniwersytecie.
Holendrzy równolegle drukują elementy zbrojenia, a także elementy betonowe. Budowa mostu z gotowych części ruszy we wrześniu. Naukowcy wcześniej stworzyli model w skali 1:2, który był w stanie wytrzymać nacisk dwóch ton. Całkiem niezły wynik jak na niewielki most rowerowy.Holendrzy drukują na drukarce 3D... most ze zbrojonego betonuW tym momencie warto sobie zadać pytanie: po co drukować most przy użyciu takich materiałów? Odpowiedź jest prosta: w procesie tym zużywa się dużo mniej betonu, a więc szkodliwość środowiskowa takiego projektu jest dużo niższa. Ponadto, drukarki 3D pozwalają tworzyć dużo bardziej finezyjne kształty, niż te, które powstają przy użyciu dostępnej do tej pory technologii.
Naukowcy zwracają uwagę na to, że zbrojony beton wykonany w takiej technologii powinna cechować także większa wytrzymałość – elementy drukowane równolegle są bowiem poddawane obciążeniom już na etapie produkcji, co poprawiać ma w konsekwencji ich jakość.
Osoby odpowiedzialne za projekt nie są w stanie precyzyjnie określić, czy ich projekt skalowałby się, a wykorzystana przez nich technologia pozwalała na drukowanie większych mostów, cechujących się większą wytrzymałością.
Wcześniej, próby drukowania zbrojonego betonu podejmowały włoskie uniwersytety – Uniwersytet w Pawii i Uniwersytet w Neapolu.

 
 

Źródło:TUE.nl