Hayabusa 2 zostawiła na asteroidzie Ryugu zaskakująco duży krater

Na początku kwietnia poinformowaliśmy Was o tym, iż sonda Hayabusa 2 japońskiej agencji kosmicznej JAXA zbombardowała asteroidę Ryugu. Cóż, czegoś takiego jeszcze nie było. Teraz wiemy, jakie były rezultaty bombardowania. JAXA podzieliła się bowiem zdjęciami miejsca, w które trafiła bomba wysłana przez pojazd.
Już wcześniejsze obserwacje potwierdziły fakt, iż bomba sondy Hayabusa 2 trafiła w wyznaczony cel, ale dopiero teraz możemy dokładnie przyjrzeć się pozostawionemu przez nią kraterowi. Widać go na poniższym gifie.
Ryugu
W jakim celu JAXA zbombardowała asteroidę? Aby można było pobrać z niej próbki materiału innego niż ten, który znajduje się na powierzchni obiektu. Nowe próbki, pochodzące spod powierzchni Ryugu, powinny być nienaruszone przez kosmiczne środowisko. Oznacza to, że mogą zaoferować one jeszcze więcej wskazówek na temat wczesnych etapów istnienia Układu Słonecznego.
Naukowcy z JAXA początkowo sceptycznie podchodzili do projektu. Nie byli oni pewni, czy bomba utworzy odpowiednio duży krater. Obawiano się, że ten będzie miał zaledwie trzy metry średnicy. Powstały krater okazał się jednak znacznie większy, a więc pozytywnie zaskoczył badaczy.
Póki co nie wiadomo, kiedy Hayabusa 2 pobierze próbki z krateru. Sonda ma krążyć wokół Ryugu jeszcze przez większość tego roku, a więc JAXA ma dużo czasu na podjęcie decyzji w tym temacie.