Haker Ardit Ferizi skazany na 20 lat więzienia za współpracę z ISIS

Ardit Ferizi, obywatel Kosowa funkcjonujący w sieci pod pseudonimem Th3Dir3ctorY, jest pierwszym w historii Stanów Zjednoczonych hakerem skazanym za akt terrorystyczny. Tak właśnie zakwalifikowano bowiem jego włamanie do rządowej bazy danych, które miało na celu dostarczenie terrorystom z ISIS danych na temat 1300 osób pracujących dla instytucji Państwowych.
Ardit Ferizi wyrokiem sędziego Leonie M. Brinkema, skazany został na 20 lat odsiadki, choć groziło mu nawet 35 lat pozbawienia wolności. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości poinformowali, że dotkliwa kara ma pełnić funkcję ostrzeżenia dla innych osób, które chciałyby w podobny sposób wykazać się swoimi zdolnościami informatycznymi.
ISIS ma swoją własną komórkę osób specjalizujących się w cyberprzestępczości. Większość z tych osób operuje ponoć poza granicami Europy i Stanów Zjednoczonych. Trudno jest przypuszczać, aby ktokolwiek przejął się możliwością zostania pociągniętym do odpowiedzialności. Przykład Feriziego pokazuje jednak, że przestępcy mogą być ścigani na całym świecie – przestępcę ujęła bowiem 8 miesięcy temu policja w… Malezji.
 
 

Źróło:justice.gov