GXV-T – pojazd wojskowy XXI wieku agencji DARPA

GXV-T (Ground X-Vehicle Technology) ma być jednym z najnowocześniejszych narzędzi, jakie trafią w ręce amerykańskiej armii w przeciągu najbliższych lat. Transporter opancerzony nowej generacji ma w ogóle nie przypominać maszyn, które są obecnie używane na świecie. Zamiast ciężkich, dużych i powolnych pojazdów żołnierze mają używać lekkich, wykonanych z nowoczesnych materiałów, naszpikowanych nowoczesną technologią maszyn GXV-T.
Wojskowa agencja DARPA, która odpowiada za rozwijanie przyszłościowych technologii opublikowała informację, że właśnie podpisane zostały umowy z ośmioma firmami, których zadaniem będzie ucieleśnienie idei GXV-T. Już teraz wiadomo, że wykorzystaniem tego typu pojazdów zainteresowany jest Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, a także same wojska lądowe U.S. Army.

GXV-T ma być pojazdem bardzo lekkim, szybkim i zwinnym, przez co ma stanowić niesamowita przewagę na polu walki. Dzięki temu pojazdowi żołnierze mają szybko i bez przeszkód dotrzeć w dane miejsce, a także niepostrzeżenie wykonać zwiad. W celu osiągnięcia bardzo dobrych właściwości jezdnych GXV-T ma zostać wykonany z nowoczesnych i lekkich materiałów, a także ma zostać wyposażony w bardzo elastyczne i lekkie zawieszenie.
Inną niespotykaną dotąd technologią ma być możliwość natychmiastowego wykrycia zagrożenia i wyeliminowania go lub jego uniknięcia. GXV-T ma być wyposażony w zespół sensorów i radarów, które będą wykrywały obecność broni w okolicy, a także nadlatujących już pocisków. Maszyna automatycznie zdecyduje wtedy czy ma szansę na ucieczkę (jeśli tak, będzie mogła nagle przyspieszyć i uciec lub odpowiednio obniżyć zawieszenie by uniknąć trafienia). Jeśli na ratunek będzie już za późno uruchomione ma zostać kolejne zabezpieczenie, jakim mają być przesuwalne automatycznie pancerze.
Oczywiście GXV-T ma zapewniać widok 360-stopniowy w najlepszej jakości obrazu, tak by móc przekazać jak najwięcej informacji innym jednostkom. Co więcej, maszyna ma posiadać rozwiązania, które pozwolą pojazdowi na ukrycie się przed radarami.
W tym momencie Ground X-Vehicle Technology to ciągle projekt koncepcyjny, ale trzeba już teraz powiedzieć wprost, że robi on naprawdę spore wrażenie. Na razie jednak DARPA nie podaje żadnych dat związanych z tym, kiedy będziemy mogli zobaczyć pierwsze prototypy na żywo. Miejmy nadzieję, że już niedługo.

Źródło:DARPA