Grając w EVE Online pomożemy szukać rzeczywistych egzoplanet

W EVE Online nareszcie dostępna jest minigra o nazwie Project Discovery, którą zapowiedziano wcześniej w tym roku. Oznacza to, że od teraz gracze symulacyjnego kosmicznego MMO mogą pomagać naukowcom w poszukiwaniu planet pozasłonecznych.
Przypomnijmy, że aby umożliwić eksplorację kosmosu w wirtualnym uniwersum EVE Online, deweloper gry – CCP Gamers, rozpoczął współpracę z zespołem platformy Massively Multiplayer Online Science (MMOS), Uniwersytetem w Reykjavíku oraz Uniwersytetem Genewskim.
Za pośrednictwem minigry gracze będą polować na planety pozasłoneczne, czyli egzoplanety. Podczas lotów kosmicznych, które mogą trwać do kilku minut, w zależności od odległości dzielących poszczególne stacje kosmiczne, będą oni analizować rzeczywiste astronomiczne dane. Jeżeli wystarczająca ilość graczy będzie zgodna co do odpowiedniej klasyfikacji danych, te informacje zostaną przesłane z powrotem na Uniwersytet Genewski, który dokładniej się im przyjrzy.

Cóż, studio CCP Games nie po raz pierwszy skłania graczy EVE Online do tego, aby ci przyczynili się do rozwoju nauki. W ubiegłym roku Project Discovery wykorzystano w ramach programu badawczego o nazwie Human Protein Atlas. Dzięki minigrze gracze pomogli naukowcom w poszerzeniu ich wiedzy na temat roli białek w organizmie człowieka, analizując wzorce na zdjęciach ludzkich komórek. Ten projekt pozwolił na uzyskanie niezwykłych rezultatów w bardzo krótkim czasie. Do bazy danych wysłano ponad 25 milionów sklasyfikowanych obrazów komórek.

Źródło:EVE Online