Grafen może być wykorzystywany do leczenia uszkodzonych rdzeni nerwowych

Grafen ma naprawdę ogromny potencjał, który dotyczy sprawniejszych i pojemniejszych baterii, mikroskopijnych czujników czy szyb noktowizyjnych. Teraz, zespół z Uniwersytetu Rice wykazał, że materiał ten może być kluczowym elementem obiecującego nowego sposobu leczenia ciężkich urazów rdzenia kręgowego.
Wcześniejsze badania wykazały, że grafen może stymulować wzrost neuronów, natomiast glikol propylenowy (PEG) był wykorzystywany, z różnymi rezultatami, podczas prób leczenia uszkodzonych rdzeni kręgowych u zwierząt. Opierając się na tym, naukowcy z Uniwersytetu Rice wykorzystali swoją chemiczną wiedzę, by połączyć grafenowe nanowstążki (otrzymane z większych węglowych nanorurek) z PEG, by stworzyć tak zwany Texax-PEG. Materiał ten jest niesamowity, ponieważ działa jako silne „przewodzące rusztowanie”, które pozwala na naprawę i połączenie dwóch uszkodzonych końców rdzenia kręgowego. Co najważniejsze, nie jest to tylko teoria.Grafenowe nanowstążkiW przypadku badania przeprowadzonego z udziałem szczura, który posiadał uszkodzony rdzeń kręgowy, naukowcy zdołali przywrócić niektóre jego funkcje życiowe w ciągu 24 godzin. Po dwóch tygodniach to samo zwierzę było na dobrej drodze do pełnego powrotu do zdrowia i wykazywało „prawie doskonałą kontrolę motoryczną.” Oczywiście, w tej chwili nie wiadomo, jak materiał sprawdziłby się podczas leczenia rdzenia kręgowego człowieka, ale jego potencjał jest obiecujący.
Badacze i lekarze z całego świata pracują nad wieloma sposobami przywrócenia sprawności osobom sparaliżowanym oraz poprawy komfortu ich życia – implantami, urządzeniami stymulującymi, egzoszkieletami, i nie tylko. Miejmy nadzieję, że przynajmniej część z nich będzie w niedalekiej przyszłości wykorzystywana na co dzień.

Źródło: Uniwersytet Rice