„Gra o Tron” najczęściej kopiowanym serialem 2015 roku

Amerykański serial „Gra o Tron” został uznany przez serwis Torrent Freak za najczęściej ściągany serial 2015 roku. Sezon piąty tej popularnej serii przyciągnął do siebie miliony osób, które niekoniecznie korzystały z legalnych źródeł.

Finały odcinek piątego sezonu serialu ściągnęło około 14,4 miliona osób. To zdecydowanie więcej, niż drugi na liście serial – „The Walking Dead”. Ten osiągnął „zaledwie” liczbę około 6,9 miliona pobrań na jeden odcinek. Trzecim najczęściej kopiowanym serialem był „The Big Bang Theory” z 4,4 milionem pobrań. To dokładnie 10 milionów mniej, ze „Gra o Tron”. Przepaść jest więc ogromna. Co ciekawe, ponad połowa pobrań miała miejsce w pierwszym tygodniu od czasu premiery odcinka. Ważną informacją jest także fakt, że jeszcze przed premierą piątego sezonu „Gry o Tron” wyciekły cztery  pierwsze odcinki, które cieszyły się sporą popularnością w sieci BitTorrent i z pewnością wpłynęły na całościowy wynik w niechlubnym zestawieniu.

Najczęściej ściągane seriale 2015 roku według Torrent Freak

Ranking został przygotowany przez serwis Torrent Freak na podstawie danych pochodzących z serwisów powiązanych z siecią BitTorrent, które często publikują swoje statystyki. Trzeba jednak pamiętać, że nie odzwierciedla on dokładnie tego, ile tak naprawdę użytkowników korzystało z nielegalnych kopii seriali. Szacuje się, że na każdy pobrany plik przypadają dwie osoby, które go obejrzały. Co więcej, w zestawieniu naturalnie nie są brane pod uwagę serwisy oferujące możliwość (nielegalnego) oglądanie seriali online, ponieważ takie statystyki nie są dostępne.
Oprócz samej liczby pobrań serwis Torrent Freak przygotował liczby informujące o tym, ile osób obejrzało serial za pomocą legalnych źródeł (ale tylko na terenie USA). W przypadku „Gry o Tron” liczba ta jest zdecydowanie mniejsza od liczby pobrań. W przypadku pozostałych miejsc na liście tendencja jest zazwyczaj odwrotna. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że te liczby także są w znacznym stopniu niedoszacowane. Po pierwsze, nie biorą one pod uwagę widzów spoza Stanów Zjednoczonych, a także serwisów online, takich jak HBO Go, czy HBO Now, na których także można legalnie oglądać najnowsze odcinki seriali.
Niezależnie jednak od tego, jak bardzo liczby te są możliwe do przewidzenia, jedno nie ulega wątpliwości – kolejny raz „Gra o Tron” wygrywa ranking, w którym z pewnością twórcy tego serialu nie chcieliby się znaleźć. W tym roku nadchodzi kolejny, szósty sezon, dlatego pracownicy HBO powinni naprawdę się postarać, by chociaż takie wycieki, jak ten z 2015 roku (4 odcinki, które opublikowano przed premierą sezonu), nie miały już miejsca.

Źródło:Torrent Freak