Google wygrywa w sądzie sprawę o łamanie patentów przez Androida

Amerykański sąd orzekł, iż system operacyjny Android nie łamie patentów firmy Sun, przejętej przez  Oracle w 2010 roku.
Google nie przyznał się do świadomego naruszenia patentów poprzez używanie języka Java przy projektowaniu swojego mobilnego systemu operacyjnego. Szefowie firmy oświadczyli, iż korzystali tylko z tych elementów języka, które były ogólnie dostępne i nie wiedzieli o ochronie patentowej.
Oracle zażądało wielkiego odszkodowania w wysokości 6 mld dolarów. Google chcąc uratować swoją pozycję przejął Motorolę, posiadającą spory zbiór patentów dotyczących systemu Android.
Początkowo sąd stawał po stronie Oracle wydając orzeczenie, w którym była mowa o tym, że Google złamał ich patenty. Jednak dzisiejsza decyzja sądu głosi, iż Android nie narusza patentów Oracle co jest wielkim zwycięstwem Google’a.  Zapewne w tym momencie już nikt nie powinien się obawiać o przyszłość tego systemu i jego dalszy rozwój. Potwierdza to również fakt, o którym dzisiaj Google poinformowało, iż Android będzie dostepny przez co najmniej 5 lat dla wszystkich nim zainteresowanych producentów sprzętu i to tak jak to miało miejce do tej pory – bezpłatnie.
Dodatkowo dzisiejsza decyzja sądu może mieć wpływ na inne rozstrzygnięcia sporów prawnych z firmami Microsoft oraz Apple.

Źródło : inf. prasowe