Google usunie „revenge porn” z wyników wyszukiwania

Ofiarami tego typu nękania padają przeważnie osoby, które były wcześniej związkach i których ex postanowili z jakiegoś powodu (najczęściej zemsty – stąd termin „revenge porn”) umieścić pikantne nagrania z udziałem w sieci. Takie osoby od wczoraj są chronione przez Google, którego programiści usuwać będą kontrowersyjne filmy z wyników wyszukiwania.
Wiceprezes Google Search – Amit Singhal, powiedział, że: „Filozofią Google było od zawsze umożliwienie przeszukiwania pełnego zbioru zasobów sieci. Przypadek materiałów typu „revenge porn” jest jednak wyjątkowy. Filmy te mają bowiem jeden, jedyny cel. Poniżenie w sieci co najmniej jednej z osób, które na nim się znajdują. Nie możemy akceptować takiego stanu rzeczy i będziemy działać na rzecz pomocy ofiarom tego przestępstwa.”
Aby uzyskać pomoc wystarczy zgłosić stosowne żądanie do Google. Po jego przeanalizowaniu, kontrowersyjne materiały nie będą wyświetlać się w wynikach wyszukiwania najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie. Oczywiście problem poszkodowanych nie kończy się w tym miejscu, bowiem kontrowersyjne materiały pozostaną udostępnione na serwisach, na których zostały umieszczone. Wiceprezes Google ma jednak nadzieję, że działanie jego firmy wpłynie na właścicieli tego rodzaju stron i ci będą usuwać takie materiały ze swoich serwisów.
Przypominamy, że w sprawie takiej „odwetowej pornografii” zapadło już kilka wyroków, skazujących zarówno operatorów kontrowersyjnych witryn, jak i osoby umieszczające takie materiały w sieci. Wszystkie wyroki zapadły na razie jedynie na terytorium Stanów Zjednoczonych. Mamy nadzieję, że europejskie, a w tym oczywiście także polskie sądy, również zainteresują się tematem.

Źródło: Google