Google ujawnia sekrety swoich usług – liczbę linijek kodu i ich „wagę”

W czasie konferencji Scale przedstawicielka Google – Rachel Potvin, pokazała nam parę liczb, a także wykresów, a których z łatwością możemy zdać sobie sprawę z tego, jak ogromnie dużo pracy zajęło (i ciągle zajmuje) rozwijanie wyszukiwarki Google, a także pozostałych usług firmy. Prawdopodobnie najbardziej ciekawą informacja jest ta, informująca o ilości linii kodu, jaką zajmują wszystkie usługi Google. Uwaga, liczba ta to… 2 miliardy linii!
Jeżeli zastanawiacie się czy taka ilość jest duża lub nie, to podpowiemy, że cały system operacyjny Windows XP posiadał 45 milionów linii kodu. A to ponad 40 razy mniej niż Google.Kod źródłowy jest podzielony na pliki i jest ich około 9 milionów. Zajmują one astronomiczne 86 terabajtów przestrzeni dyskowej. Od początku powstania wyszukiwarki i innych usług wewnątrz nich został stworzony już ponad miliard plików. Oczywiście ogromna część z nich została już wycofana z użycia.
Jak obecnie wygląda rozwijanie kodu usług Google? Na ten temat także wypowiedziała się pani Potvin. Obecnie do kodu źródłowego ma dostęp około 25000 pracowników Google. Każdego dnia zgłaszają oni około 15000 poprawek w kodzie. Jednak całkowita średnia dzienna ilość poprawek wynosi aż 45 tysięcy. Jak to się dzieje? Google posiada armię botów, które także przez cały czas analizują i optymalizują kod, aby dostęp do niego był jeszcze łatwiejszy. W ciągu całej historii Google dokonano ponad 35 milionów poprawek. Ich ilość w ostatnich latach gwałtownie rośnie, co możecie zobaczyć na poniższym wykresie.Jak trafnie zauważyła przedstawicielka firmy, w prawie niewidocznym na wykresie 2004 roku Google uruchomiło klienta pocztowego Gmail. Sporo się od tego momentu zmieniło.
Ważną sprawą w tak ogromnej firmie jak Google jest także pewnie usystematyzowanie i uporządkowanie pracy. Przecież w każdym momencie dostęp do kodu ma 25000 ludzi i wiele botów. Aby nie dochodziło do nieporozumień, Google opracowało system Piper, którzy służy inżynierom w czasie ich pracy. Ponadto, kod jest przechowywany w 10 kopiach w 10 miejscach na świecieJeżeli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat Google i tego, jak wygląda praca inżynierów możecie poniżej zobaczyć całe nagranie z konferencji.

Źródło:thenextweb