Google sprawdzi twoją aplikację przed publikacją w sklepie

Przez politykę Google dotyczącą publikowania aplikacji w ich mobilnym sklepie, wiele z nich było bardzo wątpliwej wartości i prawdę mówiąc zaśmiecały tylko bazę programów oferowanych użytkownikom. Warto także wspomnieć, że do Google Play trafiały często aplikacje dokonujące ataków. Teraz Google postanowiło to zmienić i każdy program będzie sprawdzany przez pracowników firmy przed publikacją.

Aplikacje czy gry będą także sprawdzane przez programy antywirusowe pod kątem zawartości, która mogłaby zaszkodzić urządzeniom czy wykraść dane użytkowników. Jak mówi Purnima Kochikar – jedna z osób odpowiedzialnych za Google Play, program, który skanował aplikacje pod względem łamania regulaminu publikowania treści został wprowadzony już parę miesięcy temu i przez ten czas działał bez zarzutu.

Oprócz tych zmian każda z nowych aplikacji będzie także oceniania pod względem tego jakie treści prezentuje i dostarcza. Aplikacje będą otrzymywały kategorie mówiące o tym, dla jakich grup wiekowych przeznaczony jest dany program. Będzie to odbywało się dokładnie tak samo jak to ma od dawna miejsce z klasyfikacją gier komputerowych. Co więcej, oceny będą wystawiane  zgodnie z przepisami obowiązującymi w danej organizacji, która działa w określonym kraju. W przypadku Polski, od lat gry oceniane są przez organizację PEGI. Oceny pochodzące od tej firmy będą stosowane w polskiej edycji Google Play. Oceny obowiązujące w danych krajach prezentuje poniższa grafika przygotowana przez Google:Google Play Ocena aplikacjiJak możemy się spodziewać, w najbliższym czasie ze Sklepu Play mogą znikać aplikacje, które zaśmiecają sklep, albo takie, które zawierają wirusy. Wszystkie stare aplikacje powinny także otrzymać ocenę, dla jakiej grupy wiekowej są odpowiednie. Myślę, że pomimo tego, że działania Google zwolnią odrobinę tempo publikowania aplikacji w sklepie Play, to decyzja o rozpoczęciu manualnego sprawdzania programów jest bardzo dobrą decyzją, która uatrakcyjni ofertę sklepu Google.

Źródło: techcrunch