Google odmawia usunięcia klipu o Mahomecie z YouTube

W ubiegły piątek koncern Google, właściciel witryny YouTube ponownie odmówił Białemu Domowi w sprawie usunięcia z serwerów kontrowersyjnego filmu o Mahomecie. Spółka stwierdziła, że klip nie łamie podstawowych warunków użytkowania serwisu i może być jedynie zablokowany w poszczególnych krajach ze względu na sprzeczność z miejscowym prawem, ale nie na skutek politycznych nacisków.
Przypomnijmy, że film „Niewinność Muzułmanów” wyprodukowany przez Nakoule Basseley’a Nakoule, egipskiego wyznawcę kościoła koptyjskiego, mieszkającego w Kalifornii przedstawia Mahometa jako oszusta i kobieciarza, akceptującego molestowanie dzieci. Zapowiedź filmu wywołała oburzenie oraz falę antyamerykańskich protestów w krajach muzułmańskich. W wyniku ataku na ambasadę USA w libijskim mieście Bengazi zginął amerykański ambasador oraz trzech pracowników dyplomatycznych.
Google odmówiło usunięcia filmu lecz zablokowało go w krajach gdzie łamie on prawo oraz tam gdzie ze względu na sytuację geopolityczną mógłby on wywołać zbyt ostre reakcje. „Ograniczyliśmy dostęp do filmu w krajach gdzie jest on nielegalny, takich jak Indonezja i Indie oraz w Libii i Egipcie biorąc pod uwagę delikatną sytuację w tych państwach” – mówi przedstawiciel koncernu.
Władze amerykańskie sprawdzają obecnie czy produkując ten film Nakoula Basseley Nakoula nie złamał postanowień swojego zwolnienia warunkowego, na które został wypuszczony po skazaniu go w 2010 roku za oszustwa finansowe. Muzułmańskie organizacje terrorystyczne żądają natomiast jego głowy.

Źródło: Reuters