Google nie jest wyszukiwarką według definicji Parlamentu Europejskiego

Wieści napływające z Parlamentu Europejskiego jak żyw przypominają sytuację, w której na potrzeby jednej z dyrektyw za rybę uznano ślimaka. Tym razem Unia Europejska stworzyła nową definicję tego, czym w systemie prawnym są wyszukiwarki internetowe. Jak się okazało, Google nie można będzie określić tym mianem. Wyszukiwarkami według prawa unijnego nie będą też Bing, Yahoo i popularna ostatnio DuckDuckGo. Dlaczego?
Zgodnie z nową, wypracowaną po ponad dwóch latach procesu legislacyjnego, unijną definicją, wyszukiwarka internetowa jest usługą, która pozwala wyszukiwać wszystkie istniejące strony internetowe, bez filtrowania wyników. Google i wymienione wyżej wyszukiwarki nie przeszukują na przykład zasobów sieci TOR. Co ciekawe, nowo utworzona definicja kłóci się także z prawem do bycia zapomnianym, czyli możliwością kasowania przez Google określonych linków.
Definicja wyszukiwarki internetowej w prawie unijnym, według najnowszej Dyrektywy, którą pobrać możecie pod TYM linkiem, to:
„Usługa cyfrowa, która pozwala użytkownikom wyszukiwać wszystkie istniejące strony internetowe oraz ich podstrony na zasadzie zapytań w postaci podania dowolnego słowa kluczowego, frazy lub innych; zwracająca przy tym linki, powiązane z tymi stronami”.

Źródło:europa.eu