Google Chrome blokuje… AdBlocka na YouTube

Wtyczki AdBlock oraz AdBlock Plus są wykorzystywane do blokowania reklam w sieci. Drugie z narzędzi, przynajmniej do tej pory, było w stanie w pełni skutecznie blokować nawet te reklamy, które wyświetlano przed filmami, oglądanymi w serwisie YouTube. Google postanowiło jednak wyruszyć na wojnę z twórcami i użytkownikami rozszerzenia.
Wszyscy użytkownicy AdBlocka i podobnych programów, których zadaniem jest blokowanie reklam, wchodząc ostatnio na YouTube’a dostrzegli, że odtwarzacz nie tylko zaczął wyświetlać reklamy przed materiałami wideo, ale także… nie pozwalał ich wyłączyć po pierwszych kilku sekundach. Okazuje się, że użytkownicy przeglądarek, na których wykryto aktywną wtyczkę AdBlocka i podobne, w ustawieniacg których strona YouTube nie znajduje się na białej liście wyjątków, zostali tej możliwości pozbawieni.
Błyskawicznie znaleziono jednak remedium na taki stan rzeczy. Z rozszerzeń przeglądarki wystarczy usunąć “aplikację” YouTube (chrome://apps/), aby AdBlock znów zaczął działać poprawnie. Najwyraźniej było to tylko ostrzeżenie ze strony Google, którego przedstawiciele od dawna już informują, że najpopularniejszy na świecie serwis wideo przynosi znikome zyski. Poprawić ten stan rzeczy ma wprowadzenie abonamentu, o którym wspomina się już od jakiegoś czasu, a który miałby wyłączyć wszelkie reklamy na kontach osób, które go opłacają.

Źródło: inf. własna