Ford zbuduje autonomiczne samochody dla Google

Yahoo Auto donosi, że powzięło z aż trzech niezależnych źródeł informację o planie stworzenia podmiotu joint venture pomiędzy Google, a Fordem. Celem jego powstania miałaby być współpraca w zakresie tworzenia autonomicznych samochodów, które na zlecenie Google produkowałby właśnie Ford. Jest to bardzo prawdopodobne zarówno z punktu technicznego, jak i ekonomicznego rozwiązanie, gdyż Google nie musiałoby inwestować kolosalnych pieniędzy (miliardów dolarów) we własną linię produkcyjną.
Oficjalna informacja na temat współpracy ma zostać ogłoszona podczas targów CES, które odbędą się w dniach 4-9 stycznia 2016 roku. Wybór Forda może mieć także aspekt symboliczny – w końcu to Ford odpowiada za pierwszy w historii samochód produkowany seryjnie. Być może będzie także produkował pierwszy autonomiczne pojazdy na świecie. Nadmienić warto, że Ford niedawno dołączył do grona producentów samochodów testujących autonomiczne pojazdy na drogach stanu Kalifornia.Google FordNieoficjalne informacje mówią, że Ford produkując samochody dla Google musi utworzyć prawnie niezależny od swojej marki podmiot, by odciąć się w jakiś sposób od wszelkich roszczeń osób poszkodowanych przez ewentualne awarie produkowanych przez siebie samochodów autonomicznych. Kto bowiem odpowiadał będzie za wypadek spowodowany przez autonomiczny pojazd, skoro kierowca nie ma realnego wpływu na jego poruszanie się po drodze, a styl jazdy jest uwarunkowany właśnie przez zaprogramowane zachowania? Volvo, Google i Mercedes-Benz zapowiedziały, że wezmą na siebie pełną odpowiedzialność za błędy swoich samochodów poruszających się w trybie autonomicznym. Z pojazdami tego typu związanych będzie w najbliższych latach na pewno wiele ciekawych zagadnień natury prawnej.Google FordCo interesujące, umowa nie będzie miała charakteru eksluzywnego. Oznacza to, że w przyszłości Google będzie mogło nawiązać współpracę tego typu także z innymi producentami samochodów. To z kolei daje nadzieję, że pojazdy te sprzedawane będą w różnych cenach i miejmy nadzieję będą różniły się od siebie osiągami i wyglądem, a nie będą tylko rebrandingowane.
Bez względu na to co myślimy na temat samochodów autonomicznych, są to pojazdy bardzo bezpieczne. Współzałożyciel Google, Sergey Brin, przewiduje, że dzięki nim znacząco zredukowana zostanie liczba śmiertelnych wypadków na drogach całego świata. W skali samych tylko Stanów Zjednoczonych rocznie na drogach ginie około 33 000 osób.
Co myślicie na temat autonomicznych samochodów? Jak w ogóle podoba się Wam bryła autonomicznych pojazdów Google? Osobiście wolałbym, aby miały nieco bardziej charakterny wygląd.

Źródło: Yahoo Auto