Ford zamierza wprowadzić swoje autonomiczne pojazdy na drogi do 2021 roku

Drogi zatłoczone w pełni autonomicznymi pojazdami mogą stać się rzeczywistością prędzej niż przewidywano. CEO Forda – Mark Fields, ujawnił we wtorek, że jego firma zamierza wprowadzić do ruchu ulicznego tego typu samochody do 2021 roku. Pierwsza flota samojeżdżących aut, które nie będą posiadały kierownic ani pedałów, będzie służyła do realizacji tak zwanych wspólnych przejazdów (ang. ride-sharing) oraz jako środek transportu w ramach takich usług, jakie realizują firmy Uber oraz Lyft (ang. ride-hailing).
By zdążyć przed wymienionym terminem, przedsiębiorstwo zamierza dosłownie podwoić swoją kadrę inżynierów z Doliny Krzemowej. Obecnie Ford tworzy specjalną placówkę w Palo Alto, która będzie obejmować dwa nowe budynki i 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni pracowniczej i laboratoryjnej w pobliżu jego istniejącego Centrum Badań i Innowacji. Do 2017 roku dodatkowa przestrzeń pozwoli na podwojenie rozmiaru lokalnego zespołu firmy.
Warto dodać, że w ramach realizacji swojego planu Ford prowadzi współpracę z czterema innymi przedsiębiorstwami. Jednym z nich jest Velodyne, które dostarcza firmie sensory typu LIDAR, natomiast pozostałe to SAIPS, Nirenberg Neuroscience LLC oraz Civil Maps.

Fields powiedział, że automatyzacja i autonomiczne pojazdy zdefiniują przyszłą dekadę, zaznaczając przy tym, że według jego firmy samojeżdżące samochody będą miały równie ogromne znaczenie co ruchoma linia montażowa Forda 100 lat temu. CEO dodał, że przedsiębiorstwo jest zdeterminowane, by wprowadzić na drogi autonomiczne pojazdy, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo oraz rozwiązać wiele problemów społecznych i środowiskowych.

Źródło:Ford