Firefox przestanie wspierać stare wtyczki do końca 2016 roku

Jak przeczytamy w najnowszym poście na blogu firmy Mozilla, producent niegdyś najpopularniejszej przeglądarki na rynku – Firefox zamierza porzucić w niej wsparcie do starych wtyczek NPAPI do końca 2016 roku. Oznacza to, że wszystkie strony korzystające z technologii Java czy Silverlight na swoich stronach powinni pomyśleć o przejściu na nowsze standardy, takie jak HTML5, aby w dalszym ciągu liczyć się w Internecie.
Jedyna wtyczką, która na razie będzie traktowana jako wyjątek jest Adobe Flash. Pomimo tego, że jest to dodatek bardzo „ciężki” i wolny, to obecnie zbyt wiele stron korzysta jeszcze z tej technologii, żeby całkowicie ją porzucić. Podobnie postąpiło Google, gdy w zeszłym roku w swojej przeglądarce Chrome zablokowało obsługę wtyczek NPAPI, poza Flashem (tylko wyskakujące reklamy we Flashu zostały natywnie zablokowane). Wtyczek tych nie obsługuje także przeglądarka Microsoft Edge, którą producent projektował całkowicie od zera w ogóle nie myśląc już o wsparciu dla przestarzałych rozwiązań. Mozilla zapowiedziała także, że Frirefox w wersji 64-bitowej dla Windows, który ma się niedługo ukazać, także nie będzie wspierał już wtyczek NPAPI.
Pracownicy Mozilli będą współpracowali z Oracle (producentem Javy) nad tym, aby przejście ze starych rozwiązań na nowe było jak najłatwiejsze i najkorzystniejsze. Jednym z rozwiązań dla stron opartych na Javie ma być przejście na Java Web Start, która nie potrzebuje specjalnych wtyczek do działania. Twórcy stron będą mogli oczywiście skorzystać także z innych nowoczesnych rozwiązań Webowych, które nie tylko zużywają znacznie mniej zasobów, ale działają o wiele płynniej i prezentują o wiele szerszą gamę możliwości.

Źródło:Mozilla