Firefox OS trafi do Polski w czerwcu

Podczas konferencji Dive Into Mobile CEO Mozilli Gary Kovacs wyjawił, że mobilny system operacyjny Firefox zadebiutuje jeszcze w tym roku i to w ciągu najbliższych kilku miesięcy. „Planujemy wejść do pięciu krajów w czerwcu i kolejnych jedenastu przed końcem roku. Naszym celem są Wenezuela, Polska, Brazylia, Portugalia i Hiszpania”.

Jeżeli zastanawiacie się dlaczego Mozilla wybrała właśnie te kraje, odpowiedź jest krótka:

„W Krzemowej Dolinie mamy tendencję do postrzegania świata przez pryzmat urządzeń z wyższej półki. Dla reszty świata sprawa wygląda zgoła odmiennie. Na razie wprowadzimy Firefox OS na rynki rozwijające się, na których [przeglądarka internetowa] Firefox ma stosunkowo silną pozycję. Nie widzieliśmy sensu we wprowadzaniu na całym świecie urządzenia z pierwszą wersją [systemu]” – mówi Gary Kovacs.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy Firefox OS trafi do innych krajów. Wiadomo jedynie, że do końca bieżącego roku zadebiutuje także w Serbii, Czarnogórze, Meksyku, Kolumbii i na Węgrzech. Z kolei w Stanach Zjednoczonych pojawi się dopiero w 2014 roku. Nieznane są także dokładne daty debiutu w wyżej wymienionych krajach. CEO Mozilli wyjawił jednak, że wszystko w tej kwestii zależne jest od partnerów biznesowych firmy.

Wiadomo na pewno, że Mozilla nawiązała współpracę z co najmniej osiemnastoma operatorami sieci komórkowych i pięcioma producentami smartfonów (co ciekawe, w gronie tym nie znalazł się Samsung). Oto lista, która została zaprezentowana w lutym, w trakcie MWC 2013:

Operatorzy: America Moovil, China Unicom, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Three Group, KDDI, KT, MegaFon, Qtel, SingTel, Smart, Sprint, Telecom Italia Group, Telefonica, Telenor, Telstra, TMN, VimpelCom.
Producenci telefonów: Alcatel, ZTE, LG Electronics, Sony i Huawei.

Źródło: Techradar