Film poklatkowy pokazuje, jak rok na Ziemi wyglądał z perspektywy sondy DSCOVR

Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) – amerykańska sonda kosmiczna, która znajduje się w  punkcie libracyjnym L1 położonym między Ziemią a Słońcem, już od ponad roku obserwuje naszą planetę. Wcześniej mogliśmy ujrzeć pojedyncze zdjęcia przez nią wykonane, a teraz ich całą kolekcję wykorzystano, by stworzyć jedyne w swoim rodzaju wideo poklatkowe.
Kamera EPIC, która należy do NASA, a która znajduje się na pokładzie satelity DSCOVR, rejestruje widok Ziemi raz na kilka godzin. Punkt libracyjny L1, położony o 1,5 miliona kilometrów bliżej Słońca niż nasza planeta, jest idealnym miejscem do przeprowadzania takich „sesji”. Właśnie w tego typu punktach sondy kosmiczne i inne niewielkie obiekty mogą pozostawać w idealnym spoczynku wobec dwóch ciał powiązanych grawitacją.
Zespół badaczy, który nadzoruje pracę kamery, użył podczas montażu wspomnianego filmu ponad 3000 zdjęć wykonanych przez satelitę. Wideo pokazuje, jak rok na Ziemi, a dokładniej – okres trwający od początku sierpnia 2015 roku niemal do końca lipca 2016 roku wyglądał z perspektywy sondy DSCOVR.
Warto zaznaczyć, że w filmie można zauważyć cień, który Księżyc rzucał na naszą planetę podczas całkowitego zaćmienia Słońca, które nastąpiło 28 marca. Na ten fakt uwagę zwraca narrator filmu.

Sonda DSCOVR została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną 11 lutego 2015 roku, wraz z rakietą Falcon 9 firmy SpaceX. Jak wspomnieliśmy, ten pojazd jest położony bliżej Słońca niż Ziemia – z tego powodu może wysyłać na naszą planetę ostrzeżenia o zmierzających w jej kierunku słonecznych wiatrach, które mogą stanowić zagrożeni a dla sztucznych satelitów i sieci energetycznych.

Źródło: NASA