FBI i policja zwrócą Dotcomowi skonfiskowane dyski twarde

Nowozelandzki Sąd Najwyższy uznał, że nakazy użyte przez policję podczas nalotu na rezydencję Kima Dotcoma były nielegalne, a funkcjonariusze posunęli się zdecydowanie za daleko. Dlatego właśnie policja otrzymała nakaz dokładniejszego przyjrzenia się skonfiskowanym treściom i zwrócenie właścicielowi tych, które nie są związane bezpośrednio z toczącym się postępowaniem sądowym.

„Braki wykryte w nakazach, a co za tym idzie, także w samym przeszukaniu, były brakami większymi niż tylko techniczne. Były na tyle duże, że uczyniły nakazy nieważnymi.

Nakazy nie mogą upoważniać do stałego zajęcia dysków twardych i innych cyfrowych treści jeżeli istnieje jedynie prawdopodobieństwo, że zawierają ważne materiały bez uprzedniego sprawdzenia czy faktycznie tak jest” – mówi sędzia Helen Winkelmann.

Na tym jednak nie koniec dobrych dla Kima Dotcoma informacji. Sąd zawyrokował także, że Federalne Biuro Śledcze ma nie tylko zwrócić wszystkie skopiowane dyski twarde, ale także zniszczyć wszystkie zarchiwizowane kopie. Nie jest tego mało – FBI skonfiskowało około 150 terabajtów danych.

„Nie mieli upoważnienia, żeby wysłać za granicę wspomniane dyski twarde bez uprzedniego sprawdzenia czy zawierają istotne materiały. Nie mieli także upoważnienia do pozbawienia powoda dostępu do własnych informacji, w tym również tych niezwiązanych zupełnie ze śledztwem” – dodaje sędzia Winkelmann.

Kim Dotcom i jego zespół mogą zatem świętować kolejne zwycięstwo.

Źródło: Torrent Freak