Fałszywy antywirus w rzekomej aktualizacji Microsoftu

Wirusy towarzyszą nam odkąd wynaleziono internet – do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić (i do korzystania z programów antywirusowych także). Ostatnio jednak coraz częściej mamy do czynienia z fałszywymi tego typu aplikacjami, przez które hakerzy próbują wyłudzić od nas pieniądze. Niestety, często im się to udaje.

Sophos ostrzega wszystkich posiadaczy komputerów pracujących w oparciu o system Windows przed nowym wirusem, który grasuje w sieci. Owy wirus podszywa się pod aktualizację bezpieczeństwa Microsoftu – jest bardzo do niej podobny, przez co wielu z nas przez nieuwagę może się na to nabrać.

Osobom, które trafią na wspomnianego wirusa, pokaże się strona łudząco podoba do Microsoft Update. Ważny jest fakt, iż pojawia się nie tylko w Internet Explorer, ale również w Firefox. Sophos zaleca zachowanie ostrożności w takich sytuacjach – w tej konkretnej zamiast aktualizacji otrzymujemy wirusa gratis.

Należy zauważyć, że ataki z wykorzystaniem fałszywych antywirusów są coraz lepiej przygotowywane i faktycznie trudno wyczuć, że jest to coś podejrzanego. Trzeba jednak być zawsze czujnym.