Fairphone – z miłości do Matki Ziemi

Działający pod kontrolą systemu operacyjnego Android 4.2 Jelly Bean Fairphone wyposażony został w 4,3-calowy ekran dotykowy, pracujący w rozdzielczości 960 x 540 piskeli. Sercem smartfona jest czterordzeniowy procesor Mediatek MT6589M taktowany częstotliwością 1,2 GHz, korzystający ze wsparcia układu graficznego PowerVR SGX544.

Telefon posiada 1 GB RAM-u i 16 GB pamięci wewnętrznej. Dzięki wbudowanemu czytnikowi kart microSD, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby powiększyć bazową pojemność urządzenia. Słuchawka wyposażona została w 8-megapikselowy aparat i 1,3-megapikselową kamerę przednią. Nie zabrakło także funkcji Dual SIM.Nie da się ukryć, że specyfikacja techniczna Fairphone’a jest całkiem miła dla oka. Na czym jednak polega wyjątkowość smartfona? Producent twierdzi się, że korzysta jedynie z usług dostawców, którzy mogą pochwalić się dobrymi warunkami pracy i praktykowaniem recyklingu.

Co więcej, minerały wykorzystane do stworzenia Fairphone’a nie pochodzą ze źródeł, które finansują z ich sprzedaży konflikty zbrojne. Ponadto, część zysków ze sprzedaży słuchawki ma zostać przekazana na różne inicjatywy związane z recyklingiem.

Aby rozpocząć produkcję, producent potrzebuje co najmniej5000 zamówień. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, słuchawka trafi w ręce użytkowników w okolicach jesieni. Fairphone wyceniony został na 325 euro. Za ładowarkę trzeba zapłacić kolejnych 7,5 euro.

Źródło: Android Authority