Facebook zapłaci użytkownikom za wykorzystanie ich danych

Według najnowszych informacji Facebook wykorzystał w tzw. sponsorowanych materiałach nazwiska i zdjęcia około 150 milionów swoich użytkowników. Wszyscy zainteresowani sprawą oczywiście wiedzą, że zrobiono to bez zgody właścicieli kont. Wyrokiem sądu za takie postępowanie portal będzie musiał zapłacić.

Odszkodowania nie dostaną jednak wszyscy, a tylko 614 tysięcy (w przybliżeniu) osób które zdecydowały się odpowiedzieć na otrzymaną od Facebooka wiadomość e-mail. Ile wyniesie rekompensata finansowa? 15 dolarów dla każdego użytkownika. Oczywiście przy tak sporej ilości osób uzbiera się z tego niemała sumka, jednak w ostatecznym rozrachunku portal i tak wyjdzie mocno na plus – dzięki wspomnianej wcześniej kampanii reklamowej zarobił bowiem około 73 miliony dolarów.

Odszkodowanie od Facebooka dostaną również organizacje zajmujące się ochroną prywatności. Cała sprawa została mocno nagłośniona dzięki samym użytkownikom portalu, którzy w 2011 roku złożyli pozew w tej sprawie. Podkreślali oni że nie zapłacono im za wykorzystanie ich danych ani nie dano możliwości rezygnacji z udziału w kampanii reklamowej.

Źródło: BBC,