Facebook stracił właśnie 123 miliardy dolarów na wycenie!

Facebook stracił na wartości w ciągu kilku godzin więcej, niż warta jest większość firm notowanych na światowych rynkach. Wszystko w efekcie opublikowania przez firmę wyników finansowych za drugi kwartał 2018 roku. Inwestorzy najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego dosłownie wpadli w panikę.
Wartość akcji Facebooka na Wall Street spadła na przestrzeni kilku godzin z 217.5 dolara za akcję do poziomu około 172 dolarów. Taka różnica oznacza, że na wycenie firma straciła rekordowe… 123 miliardy dolarów. Wartość większości podmiotów notowanych na giełdzie nie przekracza 120 miliardów dolarów.facebook cena akcjiWszystko to jest efektem… najmniejszego wzrostu liczby użytkowników. Ten wynosił zaledwie 1.54%, po raz pierwszy spadając poniżej 2%. W 1. kwartale bieżącego roku notowano wzrost na poziomie 3.42%, zbliżony do średniej wartości. Oczywiście mniejszy wzrost liczby nowych użytkowników przekładać się może na mniejsze zyski z tytułu serwowania im reklam, stąd gwałtowna reakcja inwestorów.
Drugim z powodów jest utrata aż 1 miliona (!) użytkowników Facebooka, pochodzących z Europy. W Ameryce Północnej sytuacja wyglądała jedynie nieco lepiej. To najprawdopodobniej efekt obaw o prywatność, a także… trendów – modne stają się teraz po prostu inne aplikacje społecznościowe. Rodzi to obawy reklamodawców, którzy ze swoimi produktami chcą trafiać przede wszystkim do zamożniejszych konsumentów z tych dwóch kontynentów.
Co ciekawe, Facebook pochwalił się przychodami na poziomie aż o 42% większymi niż w Q2 2017 roku. Ostudzono to jednak prognozą na Q3, zakładającą wzrost o mniej niż 10%.
Jeśli czwartek Facebook rozpocznie podobnymi wynikami na sesji, kapitalizacja firmy spadnie z ponad 600 mld dolarów do poziomu niższego niż 500 miliardów dolarów.