Facebook przegiął – pyta o hasło do konta e-mail. Nie podawajcie go

Kilka tygodni minęło od dnia, w którym dowiedzieliśmy się, że serwis społecznościowy Facebook przechowywał kilkaset milionów haseł użytkowników w postaci niezaszyfrowanego tekstu. Teraz ten jeden z największych na świecie serwisów społecznościowych wystawia się ponownie na ogień krytyki – tym razem pytając użytkowników o ich hasła… do kont pocztowych.
Osoby, które rejestrują się na Facebooku wita komunikat o możliwości weryfikacji rejestracji poprzez konto pocztowe. Nie jest to jednak weryfikacja manualna następująca poprzez kliknięcie wygenerowanego odnośnika. Internauta chcący założyć swoje konto na Facebooku powinien podać swoje hasło do poczty elektronicznej, a Facebook dzięki temu automatycznie „zweryfikuje” rejestrację.
Monit tego rodzaju wyświetlany jest, gdy adres email nie zawiera imienia i nazwiska użytkownika wprowadzanego w trakcie rejestracji w serwisie. Jako pierwszy sprawę nagłośnił użytkownik Twittera o nicku @e-sushi. Od tamtego czasu podobne propozycje składane były tysiącom użytkowników chcących zarejestrować się na Facebooku.
W oświadczeniu wysłanym pocztą e-mail rzecznik Facebooka napisał: „Rozumiemy, że opcja weryfikacji z użyciem hasła nie jest najlepszym rozwiązaniem, w związku z czym przestaniemy z niej korzystać”.
Pamiętajcie, aby nigdy nie udostępniać swoich haseł do konta bankowego lub konta mailowego w taki sposób. Czy innym jest logowanie się poprzez specjalne API, a czym innym rozdawanie kluczowych haseł serwisom, które nie potrafią poradzić sobie nawet z ochroną własnych użytkowników.