Facebook będzie wykorzystywać SI, aby naprawiać 360-stopniowe zdjęcia

W zeszłym roku Facebook wprowadził możliwość publikowania w swoich postach 360-stopniowych zdjęć. Dziś możemy natrafić na bardzo dużo takich fotografii. Nic dziwnego – w końcu możemy wykonywać je i udostępniać nawet z pomocą urządzenia mobilnego.
Podczas robienia zdjęć w 360 stopniach bardzo łatwo jest niechcący przechylić smartfon względem horyzontu, a co za tym idzie, swoje zdjęcie po prostu „zepsuć”. Wyobraźcie sobie, jak taka fotografia wyglądałaby w wirtualnej rzeczywistości. Niemniej, zgodnie z raportem serwisu Venture Beat Facebook pracuje nad siecią neuronową, która analizuje 360-stopniowe zdjęcia, aby „naprawić” orientację obrazu w celu poprawy doświadczeń płynących z oglądania go.FacebookPodobno owa sieć neuronowa bazuje na splotowej sieci neuronowej AlexNet, która została stworzona już w 2012 roku.
Co więcej, Facebook pracuje również nad systemem, który ma radzić sobie z dużymi rozmiarami 360-stopniowych zdjęć. Firma przekształca obrazy w kostki, a następnie zapisuje je w różnych rozdzielczościach. Gdy użytkownicy uzyskują dostęp do tych zdjęć, sztuczna inteligencja oblicza, jaka rozdzielczość musi zostać wczytana, aby zagwarantować oglądającemu możliwie najlepszy widok, nawet w niższych rozdzielczościach.

Źródło:TechCrunch