ESA pokazała interesujące zdjęcie największej pustyni piaszczystej na świecie

Położona na południu Półwyspu Arabskiego pustynia Ar-Rab al-Chali jest miejscem, gdzie środowisko zapewnia niesamowicie trudne warunki. Zazwyczaj, opady nie przekraczają tu 3,5 centymetra rocznie, a temperatury powietrza sięgają 60 stopni Celsjusza. Co więcej, silne wiatry powodują powstawanie ogromnych wydm, których wysokości mogą wynosić nawet 250 metrów.
To właśnie tą pustynię możecie zobaczyć na poniższym sztucznie zabarwionym zdjęciu udostępnionym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Kolorem żółtym oznaczono na niej wspomniane wydmy, natomiast barwa żółta i fioletowa wskazuje na obecność minerałów, takich jak sól czy gips.

Ar-Rab al-ChaliKliknij na obrazek, aby go powiększyć


Gdy bliżej przyjrzymy się wydmom w prawym dolnym rogu fotografii, zauważymy, że wiele z nich posiada troje bądź więcej ramion, które ukształtowały się w wyniku zmian kierunku wiatru. Takie wydmy nazywamy wydmami gwiaździstymi i to właśnie one osiągają największe wysokości i rozmiary.
Zdjęcie zostało wykonane 22 grudnia 2015 roku przez jednego z satelitów należącego do programu „Copernicus” – Sentinel-2A. Zdjęcie to posiada wiele instrumentów, a w tym multispektralną kamerę, która prowadzi obserwacje, korzystając z 13 kanałów spektralnych.

Źródło:ESA