ENTSO-E: zegary elektroniczne w Polsce są niepunktualne!

Wszystkie zegary elektroniczne w Polsce podłączone do gniazdek elektrycznych opóźniają się – nawet o ponad 5 minut! Takie informacje płyną do nas z ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity). Organizacja zrzeszająca ok. 40 operatorów systemów przesyłowych z 36 krajów wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie.

„Kontynentalny europejski system elektroenergetyczny od połowy stycznia wykazuje ciągłe, znaczące odchylenia mocy spowodowane niedoborem zasilania od jednego z operatorów systemu przesyłowego”, czytamy w komunikacje.

Chodzi o wahania w sieci przesyłowej pochodzące z Bałkanów. Wszystkie zegary elektroniczne, także te umieszczone na urządzeniach AGD (piekarnikach lub mikrofalówkach) pokazują od stycznia zły czas. Opóźnienie jest wynikiem drobnego spadku częstotliwości napięcia sieciowego (a więc niższego od 50 Hz), które doprowadziło do wyświetlania przez zegary błędnej godziny.Poprawnie działają wszystkie zegarki elektroniczne, które synchronizują godzinę z czasem internetowym. Mowa tutaj o czasomierzach w smartfonach, komputerach, czy też innych urządzeniach z połączeniem z siecią.
Jeśli przestawicie zegarek elektroniczny „do przodu”, miejcie na uwadze, że planowany jest już „program kompensacji”. Oznacza to, że operatorzy chwilowo podniosą częstotliwość napięcia, celem nadrobienia „straty”.
 

Źródło: ENTSO-E