Emotikona – pomaga w komunikacji, wzmacnia relacje

Podobno znaczek 🙂 został użyty po raz pierwszy 19 września 1982. W Polsce o roli emotikon pisać prace dyplomowe zaczęto  na początku tego wieku. Pierwszym miejscem, w którym zaczęto ich używać w masowy sposób były pierwsze wersje popularnego Gadu-Gadu. Od tej pory emotikony z internetu przeszły m.in. do SMS-ów i zaczęły pełnić ważną rolę w komunikacji tekstowej. Często przecież zdanie, do którego dodamy odpowiednią emotikonę może oznaczać coś zupełnie nowego niż to bez niej obok. 😉 Badacze poszli jednak znacznie dalej.
Badacze z wrocławskiego wydziału SWPS uważają bowiem , że emotikonki mogą odgrywać kluczową rolę w cementowaniu relacji internetowych. Podczas każdej interakcji ludzie w sposób nieświadomy i automatyczny dopasowujemy do siebie swoje zachowania, tak w świecie realnym jak i wirtualnym – podkreślają badacze.

W relacji internetowej nie tylko nieświadomie naśladujemy emotikonki stosowane przez rozmówcę, ale także reagujemy na pozytywne emocje, które są nam za ich pośrednictwem przekazywane, odwzajemniając się treściami o takim samym kierunku emocjonalnym, a więc np. uśmiech odwzajemniamy uśmiechem. Dr Wojciech Kulesza, psycholog społeczny, pod którego kierunkiem prowadzone były badania, dodaje, że: „prawdopodobnie emotikonki stały się tak bardzo popularne, bo bez nich i ich wzajemnego naśladownictwa relacje wirtualne byłyby słabe, puste i pozbawione uczuć”.

A zatem z naśladowania i odbioru emocji bierze się sympatia. To po części tłumaczy, jak to możliwe, że zakochujemy się w osobach, których nigdy nie wiedzieliśmy, a które znamy jedynie za pośrednictwem internetu – dodają naukowcy.
Emotikony były też elementem badania jakie wykonano dwa lata temu na próbie osób niesłyszących. Przedstawiano im różne formy list dialogowych do filmów. W jednej z wersji zastosowano właśnie „buźki”, by zobrazować emocje. Wynik jednak był zaskakujący. Po analizie kwestionariuszy okazało się, że nie są one dla tych osób pomocne.
Najważniejsze chyba jednak jest to, abyśmy jak najczęściej używali 🙂 a jak najrzadziej 🙁

Źródło: PAP, wikipedia, swps.pl