Emotikona – pomaga w komunikacji, wzmacnia relacje

Podobno znaczek 馃檪聽zosta艂 u偶yty po raz pierwszy 19 wrze艣nia 1982. W Polsce o聽roli emotikon pisa膰 prace dyplomowe zacz臋to 聽na pocz膮tku tego wieku. Pierwszym miejscem, w kt贸rym zacz臋to ich u偶ywa膰 w masowy spos贸b by艂y pierwsze wersje popularnego Gadu-Gadu. Od tej pory emotikony z internetu przesz艂y m.in. do SMS-贸w i zacz臋艂y pe艂ni膰 wa偶n膮 rol臋 w komunikacji tekstowej. Cz臋sto przecie偶 zdanie, do kt贸rego dodamy odpowiedni膮 emotikon臋 mo偶e oznacza膰 co艣 zupe艂nie nowego ni偶 to bez niej obok. 馃槈 Badacze poszli jednak znacznie dalej.
Badacze z wroc艂awskiego wydzia艂u SWPS uwa偶aj膮 bowiem , 偶e emotikonki mog膮 odgrywa膰 kluczow膮 rol臋 w cementowaniu relacji internetowych. Podczas ka偶dej interakcji ludzie w spos贸b nie艣wiadomy i automatyczny dopasowujemy do siebie swoje zachowania, tak w 艣wiecie realnym jak i wirtualnym – podkre艣laj膮 badacze.

W relacji internetowej nie tylko nie艣wiadomie na艣ladujemy emotikonki stosowane przez rozm贸wc臋, ale tak偶e reagujemy na pozytywne emocje, kt贸re s膮 nam za ich po艣rednictwem przekazywane, odwzajemniaj膮c si臋 tre艣ciami o takim samym kierunku emocjonalnym, a wi臋c np. u艣miech odwzajemniamy u艣miechem.聽Dr Wojciech Kulesza, psycholog spo艂eczny, pod kt贸rego kierunkiem prowadzone by艂y badania, dodaje, 偶e: „prawdopodobnie emotikonki sta艂y si臋 tak bardzo popularne, bo bez nich i ich wzajemnego na艣ladownictwa relacje wirtualne by艂yby s艂abe, puste i pozbawione uczu膰”.

A zatem z na艣ladowania i odbioru emocji bierze si臋 sympatia. To po cz臋艣ci t艂umaczy, jak to mo偶liwe, 偶e zakochujemy si臋 w osobach, kt贸rych nigdy nie wiedzieli艣my, a kt贸re znamy jedynie za po艣rednictwem internetu – dodaj膮 naukowcy.
Emotikony by艂y te偶 elementem badania jakie wykonano dwa lata temu na pr贸bie os贸b nies艂ysz膮cych. Przedstawiano im r贸偶ne formy list dialogowych do film贸w. W jednej z wersji zastosowano w艂a艣nie „bu藕ki”, by zobrazowa膰 emocje. Wynik jednak by艂 zaskakuj膮cy. Po analizie kwestionariuszy okaza艂o si臋, 偶e nie s膮 one dla tych os贸b pomocne.
Najwa偶niejsze chyba jednak jest to, aby艣my jak najcz臋艣ciej u偶ywali 馃檪 a jak najrzadziej 馃檨

殴r贸d艂o: PAP, wikipedia, swps.pl