Elon Musk – sztuczna inteligencja groźniejsza niż bomby atomowe

Kilka miesięcy temu założyciel Microsoftu, Bill Gates, opowiadał o ogromnym przełomie, który dokona się w dziedzinie robotyzacji. Miliarder stwierdził wtedy że ludzkość nie zdaje sobie nawet sprawy, jak dużo pracy będą w przyszłości wykonywać za nią roboty. Podobną opinię wygłosili szefowie Google, twierdząc, że za jakiś czas mogą zostać stworzone maszyny przewyższające swoimi możliwościami ludzi.

Do dyskusji na temat sztucznej inteligencji włączył się także Elon Musk, założyciel PayPala. Już w czerwcu twierdził on, że wszyscy powinniśmy być bardzo ostrożni jeśli chodzi o badania nad tak zaawansowanymi maszynami. Ostatnio przypomniał on o swoich poglądach.

„Mam nadzieję, że nie jesteśmy tylko biologicznym boot loaderem dla cyfrowej superinteligencji” – stwierdził. „Niestety, wydaje się to coraz bardziej prawdopodobne”. Zdaniem Muska tak zaawansowana technologia jest potencjalnie groźniejsza nawet od bomby atomowej, o czym również wspomniał.

Cóż, ciężko nie przyznać mu chociaż częściowej racji – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że słowa Muska nie są pierwszymi ostrzeżeniami przez inteligentnymi maszynami. Warto jednak dodać że na dzień dzisiejszy ludzie wciąż nie dysponują żadnym sprzętem, który można by określić takim mianem, jednak wciąż toczą się tu intensywne badania.