Elon Musk otrzymał pozwolenie na stworzenie sieci internetowych satelitów

Jak wiadomo, od jakiegoś czasu SpaceX zamierza stworzyć globalną bezprzewodową sieć internetową, dostarczaną z pomocą 4425 satelitów. Projekt ten nosi nazwę Starlink. Jak się okazje, firma właśnie otrzymała pozwolenie na jego realizację od amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności.
Satelity projektu Starlink, którego wykonanie ma kosztować około 10 miliardów dolarów, zostaną wystrzelone w przestrzeń kosmiczną w dwóch fazach, między 2019 a 2020 rokiem. Pojazdy te będą orbitować od 1150 do 1325 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, zapewniając dostęp do połączenia internetowego o przepustowości wynoszącej 1Gb/s.
„Chociaż nadal mamy wiele do zrobienia w związku z tym złożonym przedsięwzięciem, jest to ważny krok w kierunku zbudowania przez SpaceX sieci satelitarnej nowej generacji, która może połączyć świat z niezawodną i niedrogą usługą szerokopasmową, a w szczególności dotrzeć do tych, którzy jeszcze nie posiadają dostępu do Internetu.” – powiedziała Gwynne Shotwell, prezes SpaceX.
Oczywiście, na drodze do realizacji projektu SpaceX musi rozwiązać wiele problemów – przede wszystkim, jak radzić sobie z kosmicznymi śmieciami czy zakłóceniami ze strony radioteleskopów. Na tym komplikacje się nie kończą, ale mamy nadzieję, że firma zdoła stworzyć swoją sieć internetowych satelitów.

Źródło:FCC