Elon Musk: nasze samochody jeżdżą autonomicznie niemal tak dobrze, jak ludzie

Przy okazji publikacji raportu finansowego firmy Tesla Motors, o którym wcześniej pisała Ania, głos w sprawie samochodów tej marki zabrał założyciel firmy, Elon Musk. W dość charakterystyczny dla siebie sposób wypowiedział się na temat możliwości, jakie daje funkcja Autopilota.
Elon Musk stwierdził, że autonomiczny tryb w samochodach marki Tesla ma już niemal takie same umiejętności, jak… człowiek. Cóż, słowem kluczowym w wypowiedzi Muska, którego nie dostrzega chyba nawet Musk, jest „niemal”. „Niemal tak dobrze jak ludzie”, to wciąż nie „tak samo dobrze jak ludzie”. Oczywiście maszyny zdają się nie popełniać typowych dla kierowców błędów, ale wciąż w określonych warunkach jeżdżą nie najlepiej.
Widać jednocześnie, że wizjoner ewidentnie rozgoryczony jest polityką organów zajmujących się kwestiami regulacji prawnych w obrębie technologii autonomicznych pojazdów. Nie wystarczy bowiem, aby samochód autonomiczny jeździł tak dobrze jak człowiek:

„Regulatorzy uważają, że pojazd autonomiczny powinien być… 50% bezpieczniejszy, niż kierowany przez człowieka? 100% bezpieczeniejszy? 1000% bezpieczniejszy? Nie wiem tego i wydaje się, że oni też tego nie wiedzą. Jestem pewny, że sprzęt jakim obecnie dysponujemy pozwoli funkcjom autonomicznym jeszcze mocniej zbliżyć się do poziomu umiejętności człowieka.”

Oczywiście nie mogło zabraknąć zapowiedzi bliżej nieokreślonych technologii:

„I tak, nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa na polu sprzętowym. Po prostu na tym etapie nie jesteśmy gotowi na żadne deklaracje. Jestem jednak optymistą jeśli chodzi o przyszłość”, dodał Musk.

Podczas tegorocznego wystąpienia w trakcie TED Talk, Musk stwierdził, że za dwa lata po naszych drogach będą poruszały się już w pełni autonomiczne pojazdy. Czy aby na pewno? Dzielicie z Elonem Muskiem optymistyczną wizję przyszłości?
 

Źródło: Inverse,inf. własna