Elektryczny samochód wyścigowy o mocy 1 megawata

Celem stworzenia takiego samochodu przez firmę Drive eO była możliwość wystawienia go w wyścigu Pikes Peak International Hill Climb, który będzie odbywał się w czerwcu. Jest to najstarszy wyścig odbywający się w Stanach Zjednoczonych, a uczestnictwo w nim jest bardzo prestiżowe.

Przejdźmy jednak do imponującej technicznej strony samochodu. Napędza go sześć silników YASA-400, które wytwarzają aż 1020 kW mocy (czyli 1368 koni mechanicznych). Jego maksymalny moment obrotowy wynosi 2160 Nm, a sam samochód rozpędza się maksymalnie do 260 km/h. Auto posiada także napęd na cztery koła, a źródłem zasilania jest bateria litowo-jonowa o pojemności 50 kWh.

Samochód ma przejść pierwsze testy w maju, tak aby spokojnie zdążyć na czerwcowe zawody w Colorado. Kierowca, który ma usiąść za sterami maszyny ma być ogłoszony już w tym miesiącu. Jak mówią twórcy samochodu, będzie on „pierwszym na świecie autem o napędzie całkowicie elektrycznym, którego silnik osiąga moc 1 megawata”. Oczywiście, jak nietrudno się domyślić, jego twórcy celują w wygranie wyścigu Pikes Peak International Hill Climb, co byłoby niebywałym wyczynem, ponieważ jak dotąd żaden elektryczny samochód tego nie dokonał.

Źródło: engadget