Ekrany AMOLED dla smartfonów tańsze w produkcji od LTPS LCD! Będzie rewolucja?

Pierwszy kwartał roku 2016 zaowocował niewielkim przełomem, efektem którego może być wysyp ekranów AMOLED także w najtańszych smartfonach. Wyświetlacze tego typu cenione są przez ich użytkowników ze względu na relatywnie niewielkie zużycie energii, doskonałe odwzorowanie czerni, a także bardzo jaskrawe (zdaniem niektórych wręcz przejaskrawione) kolory.
Ośrodek badawczy IHS Technology podaje, że koszt produkcji 5-calowego wyświetlacza AMOLED o rozdzielczości 1080×1920 pikseli wynosi obecnie 14,3 dolara. Stosowane w tańszych smartfonach na dużą skalę ekrany LTPS (Low Temperature PolySilicon) LCD kosztują 14,6 dolara. Pod koniec zeszłego roku ekrany AMOLED kosztowały 17,1 dolara, natomiast LTPS LCD, 15,7 dolara. Jak widać tendencja zniżkowa postępuje bardzo szybko, co powinno wkrótce zaowocować zmianami w specyfikacjach sprzętów tanich telefonów.
Skąd wziął się spadek cen? Głównie ze wzrostu zapotrzebowania na AMOLEDy na rynku chińskim. Chińczycy często stosują wyświetlacze tego typu, nawet w smartfonach ze średniej półki. Samsung Display odnotowało wzrost efektywności produkcji ekranów AMOLED z 90 do 95%. Z racji tego, że koszt utrzymania działających fabryk jest stały, a towar jest sprzedawany od ręki, Samsung mógł pozwolić sobie na obniżenie jego ceny. Analitycy twierdzą, że przy efektywności produkcji na poziomie 95%, cena może być niższa aż o 16% względem produkcji na poziomie 70%.
Wygląda na to, że stosowanie ekranów AMOLED na szeroką skalę w urządzeniach mobilnych o ekranach zbliżonych wielkościowo do 5-cali jest wyłącznie kwestią czasu. Można jedynie zastanawiać się, czy producenci smartfonów nie stracą w ten sposób argumentu przekonującego konsumentów do zakupu droższych modeli telefonów.

Źródło:etnews