Eco-Bikini z drukarki 3D

Oceany i morza świata są pełne piękna, ale równie dużo jak i piękna jest w nich zanieczyszczeń. Odpady przemysłowe, śmieci pozostawiane przez ludzi, zanieczyszczenia rolne spływające do wód, nie wspominając już o wyciekach ropy i chemikaliach z tankowców. To wszystko „pływa” w największych zbiornikach wodnych naszej planety.
Profesor elektrotechniki Mihri Ozkan z uniwersytetu UC Riverside – zaprojektowała bikini, które dzięki właściwościom wykorzystanego przy jego tworzeniu materiału – nazwanego Sponge, pochłania zanieczyszczenia z wody, w której jest zanurzony. Wynalazek profesor Mihiri zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Reshape15: Wearable Technology Competition.

Sam strój kąpielowy nie jest niczym rewolucyjnym, ani innowacyjnym, lecz nie można powiedzieć tego o materiale, z którego został wykonany. Sponge może pochłonąć zanieczyszczenia przekraczające 25-krotnie jego własną masę (zależne od pochłanianej substancji), przy czym nie jest jednorazowy. Proces pochłaniania i uwalniania zanieczyszczeń można powtórzyć nawet 20 razy. Zanieczyszczenia pochłonięte przez materiał uwalniane są dopiero po podgrzaniu go powyżej 1000 stopni Celsjusza.
Prace nad materiałem rozpoczęły się 4 lata temu, pierwotnym przeznaczeniem Sponge miało być oczyszczanie oceanów z wycieków oleju i innych chemikaliów. Jest to materiał stworzony z bardzo porowatego węgla, dzięki czemu jest lekki i elastyczny. Pochłania wszystko z wyjątkiem wody. Sponge tworzony jest z cukrów prostych i stosunkowo tani w produkcji. Koszt wyprodukowania 1 grama gąbki to około 0.15 dolara.
Do wydrukowania ramy stroju użyto natomiast elastomeru, dzięki temu waży ona zaledwie 54 g i ma grubość 2 mm.

Idea stworzenia ze sponge stroju kąpielowego powstała dzięki pomysłowi zespołu Eray Carbajo. Pinar Güvenç, Inanc Eray i Gonzalo Carbajo, pracowali z profesor Ozkan w jej laboratorium by zaprojektować innowacyjny i modny strój kąpielowy.