Drony będą szukać rekinów wzdłuż australijskich plaż z pomocą SI

Ludzie nie są szczególnie dobrzy w wykrywaniu rekinów z pomocą danych lotniczych. Przy użyciu tej metody nie mylą się tylko w 30% przypadków, co nie jest zbyt pomocne dla pływaków i surferów, którzy martwią się o to, czy wejście do wody nie będzie wiązać się z niebezpieczeństwem. Niemniej, Australia chce wykorzystywać znacznie bardziej niezawodny sposób na dostrzeganie tych podwodnych drapieżników.
Od września drony Little Ripper będą monitorować niektóre australijskie plaże, poszukując oznak obecności rekinów. UAVy będą przekazywać wykonywane przez siebie zdjęcia systemowi sztucznej inteligencji, który potrafi identyfikować rekiny w czasie rzeczywistym z dokładnością wynoszącą 90 procent. Ludzie nie zostaną wykluczeni z procesu wykrywania tych drapieżników – będą oni weryfikować wyniki, ale ta wysoce zautomatyzowana metoda może być na tyle szybka i niezawodna, że dzięki niej uda się uratować wiele żyć.Little RipperSztuczna inteligencja jest kluczowym elementem tej techniki. Zespół trenuje system tak, aby na podstawie materiałów przesyłanych przez drony był on w stanie wykrywać nie tylko rekiny, ale i inne organizmy. Oznacza to, że mógłby on służyć także do śledzenia populacji takich zwierząt jak delfiny czy wieloryby.
Warto dodać, że drony Little Ripper są wyposażone w tratwy ratunkowe i urządzenia wysyłające sygnały ostrzegawcze, a więc te maszyny mogą zaoferować natychmiastową pomoc każdemu, kto jest w niebezpieczeństwie. Firma Little Ripper pracuje również nad elektronicznym „odstraszaczem” rekinów, które można by wykorzystywać przeciw tym zwierzętom, dopóki do zagrożonych ludzi nie dotrą ratownicy.
Oczywiście, Australia nie będzie polegać w walce z rekinami tylko na dronach. Kraj ten rozmieszcza wzdłuż swoich północno-wschodnich wybrzeży sieci, które mają powstrzymywać rekiny przed docieraniem do plaż.

Źródło: Reuters