Dron inspirowany skrzydłami nietoperza

Zespół naukwoców Uniwersytetu w Southampton stworzył bardzo ciekawe rozwiązanie, które niedługo może znaleźć zastosowanie w komercyjnych dronach. Mowa o nowatorskich skrzydłach, która zostały zainspirowane skrzydłami nietoperzy. Zwierzęta te posiadają zdolność dopasowywania kształtu błony lotnej do kierunku wiatru, co zostało dostrzeżone i wykorzystane przez brytyjskich naukowców.
Przy pomocy obliczeń wykonanych przez komputer zespół stworzył skrzydła, które zostały wykonane ze specjalnej membrany. Zmiana kształtu odbywa się zaś za pomocą polimerów, z których wykonano membranę.  Będąc elektroaktywnymi substancjami są one w stanie zacieśniać się i rozluźniać pod wpływem odpowiedniego napięcia elektrycznego.  Jest to rozwiązanie całkowicie inne, niż te, które obecnie możemy spotkać w komercyjnych dronach, gdzie używa się wirników.  Skrzydła wykonane z membrany przeszły już pierwsze testy w tunelu aerodynamicznym, co możecie prześledzić na poniższym filmie.

Wiele wskazuje na to, ze skrzydła tego typu mogą znaleźć zastosowane w tzw. Micro Air Vehicles (MAV). Są to bardzo niewielkie drony, których wymiary nie przekraczają 15 centymetrów. Poprzez swój mały rozmiar nie są one tak wszechstronne, jak większe maszyny, jednak bardzo dobrze spisują się w powierzonych im zadaniach. Zazwyczaj MAVy są wyposażane w małe kamery, a ich zadaniem jest patrolowanie okolicy, często będąc niezauważonym.
Jeden z takich dronów (jednak w większej skali – 50 cm) został już przetestowany przez grupę naukowców, co możecie zobaczyć na poniższym filmie. Nie da się ukryć, że działanie tej maszyny jest bardziej podobne do samolotu, aniżeli helikoptera. Maszyna ta może pochwalić się możliwością startu i lądowania na wodzie, co może być bardzo przydatną cechą. Czy właśnie tak będą wyglądały w przyszłości miniaturowe drony patrolujące przestrzeń? Kto wie.

Źródło:Wired