Dron będzie gonił i fotografował złodziei. Zobaczcie wideo

Największa w Japonii firma zajmująca się rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa – Secom, zaprezentowała finalną wersję drona, którego zadaniem jest ruszenie w pościg za złodziejami pilnowanych przez niego obiektów. Dron działa w pełni autonomicznie i do jego obsługi nie jest potrzebny człowiek.
Zasada działania drona jest bardzo prosta. Gdy tylko wykryje on podejrzaną aktywność w obrębie strzeżonego przez siebie obiektu, poderwie się do lotu na wysokość 3 do 5 metrów i obserwował będzie działania potencjalnych przestępców, rejestrując je kamerą i przesyłając obraz w czasie rzeczywistym do centrum monitoringu. Co więcej, dron będzie w stanie samodzielnie podjąć pościg, niestety, na razie jedynie z prędkością 10 km/h. Oznacza to, że co lepsi biegacze będą w stanie mu po prostu uciec.

Ogromną zaletą drona jest jednak umiejętność do przechwycenia dokładnych zdjęć facjat włamywaczy, tudzież tablic rejestracyjnych pojazdów, którymi się poruszają. Wiemy wszyscy doskonale, że zabezpieczenia w postaci stacjonarnych kamer przemysłowych można w wielu przypadkach dość łatwo obejść. Dron z pewnością pozwoli spojrzeć na włamywaczy ze znacznie lepszej perspektywy i dokładniej wykonać ich zdjęcia.
Cena drona od Secom wynosi 6620 dolarów. Do tego doliczyć należy miesięczną opłatę za utrzymanie specjalnego oprogramowania w wysokości 41 dolarów.